Životní styl

Muži čelí každý den novým výzvám. Ideál maskulinity je nenechá nikdy vydechnout

Stále častěji slyšíme o krizi mužnosti, ale abychom pochopili, co vlastně znamená, měli bychom si položit klíčovou otázku, co vlastně definuje mužnost. Autorka Liz Planková napsala knihu o mužích, ve které poukazuje na to, jak stereotypy, nerovnosti a sociální role škodí ženám i mužům.

Ještě se necítí být muži

Téměř každý muž, který s autorkou vedl rozhovor, se svěřil, že navzdory dospělému věku cítí, že ještě úplně není muž. Přestože byl, a to nepopiratelně a ve více směrech. Pro dotázané mužnost nebyla ani tak identitou, jako spíše úkolem, který je třeba vykonat nebo je odměnou za to, že v životě překonali těžkou překážku. Partneři pak cítí tlak, aby to potvrdili skutky na každém kroku. Muži se neustále snaží dospět k nějakému zažitému ideálu maskulinity. Ale málokterý z nich se nakonec skutečně mužem cítí.

Doporučený článek:  Správný jídelníček dokáže zlepšit náladu

Sociologové vytvořili koncept takzvané nejisté mužnosti. Tato teorie vychází ze všeobecně přijímaného názoru, že mužskost musí být prokázána vždy, zatímco ženskost je konstantnější. Ženy mají větší pravděpodobnost, že se budou moci vzdálit od tradičnějších norem. Zatímco muži mají menší prostor pro změny. Ženy mohou například chodit v kalhotách, mohou mít chlapecká jména (většinou v zahraničních zemích). Dokonce mohou na svatbu nebo jiné příležitosti nosit kravatu nebo smoking.

Zdroj obrázku: Freepik

Mužnost má tužší hranice

Od mužů se vyžaduje, aby se neustále udržovali pod kontrolou. Své o tom říká i velmi známá fráze, že muži nepláčou. I když muž zvedne v posilovně 130kilovou činku nebo jednou rukou kouše do sušeného masa a druhou bojuje s hladovým medvědem, jeho mužnost je velmi rychle zpochybněna, když si objedná nápoj ve vysoké sklenici s třešní.

Doporučený článek:  Trávicí obtíže mohou překvapit kdykoli během dne. Úprava jídelníčku a pohyb problémům předejdou

Neexistují žádné aktivity, které by obnovily ženskost, protože ženskost není něco, co se musí zasloužit. U mužů je bohužel opak pravdou. Mužnost se získává rituálním a často veřejným společenským chováním. Už v dávných dobách existovaly rituály, kdy musel chlapec například zabít zvíře nebo utíkat nahý před býkem, jen aby prokázal svou mužnost. Jak uvedla Planková během jednoho experimentu, ženou se narodíme, ale mužem se musíme stát.

Zdroj: https://www.theguardian.com/books/2018/mar/17/the-crisis-in-modern-masculinity