Stravování, Životní styl

Při stresu zamíří mnozí rovnou do ledničky. S emočním přejídáním je nejvyšší čas přestat

Ve stresových situacích často podlehneme touze sáhnout po nezdravém jídle. Je to reakce těla na emoce, které nás ovládají. Výzkum ukázal, že přístup ke stravování v dospělosti úzce souvisí s raným dětstvím, a dokonce i kojeneckým obdobím. Dobré jídlo totiž slouží jako odměna za odvedenou práci, školní výsledky či jako součást oslav.

Nahraďte jídlo fyzickou aktivitou

Na první pohled se zdá, že není nic špatného na tom, když jídlo slouží jako potěšení. Ukazuje se ale, že může mít i negativní dopady. Jedení ze stresu způsobené nekontrolovanou reakcí na problémy, smutek a těžké chvíle vede k potlačení obranyschopnosti těla. Hlad je pouze interpretace stresu organismu a jeho reakce na těžké chvíle.

Doporučený článek:  Vědci určili dietu dlouhověkosti. Díky ní klesá riziko předčasného úmrtí na minimum

Nejzdravějším řešením, které nahrazuje emoční jedení, je fyzická aktivita. Dlouhá procházka v lese, tanec, týmový sport nebo jízda na kole mohou účinně odvrátit pozornost od signálů vysílaných mozkem. Sníží chuť na jídlo a promítnou se do zvýšeného vylučování endorfinů. Můžete si také promluvit s někým blízkým, zajít do kina, na kosmetiku či do lázní.

Zdroj obrázku: Freepik

Poznávejte se

Prvním krokem k odstranění tohoto návyku je uvědomit si, jaké podněty nebo situace jej spouštějí. Zapisujte si momenty, kdy začínáte jíst ze stresu. Postupem času bude snazší rozpoznat vzorec chování. Začněte si také vést deník svých jídel. Dozvíte se, za jakých okolností cítíte hlad nejčastěji. Příště tak rozeznáte skutečný hlad od nezdravé reakce. Zkuste plánovat konkrétní jídla a jíst v pevně stanovenou dobu.

Doporučený článek:  Levandule příjemně uvolní po náročném dni. Skvělá je v čaji, limonádě i relaxační koupeli

Vyvolala ve vás nějaká stresová situace hlad? Zkuste si pustit relaxační hudbu a zhluboka dýchat. Pokud i po pár minutách budete mít hlad, jídlo si připravte. Dbejte na dostatečnou hydrataci organismu a kvalitu spánku, choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Všechny nezdravé svačiny a sladkosti doma vyměňte za žvýkačku nebo teplý bylinkový čaj, například z meduňky. Uklidní nervy a odvede vaše myšlenky jinam.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/emotional-eating