Životní styl

Elixír života najde každý sám v sobě. Základem je každodenní strava a přirozený pohyb

Dlouhověkost některých lidí je dána nejen tím, jak zdravě se stravují, ale velkou roli zde hraje také genetika. Některé studie ukazují, že lidé, kteří se dožili sta i více let, si dávali panáka alkoholu hned po ránu, aby se nastartovali. Je to tedy v rozporu s tím, že alkohol není zdravý a může způsobit zdravotní problémy. Jak se tedy stravovat, abychom na světě byli co nejdéle?

Složení stravy a pohyb hrají hlavní roli

Nemusíte držet kruté diety, abyste se udrželi zdraví. Bude ale potřeba se zaměřit na svůj jídelníček, protože jedině správnými kombinacemi potravin si ho složíte tak, aby vyhovoval nejen vám, ale také vašemu tělu. Dopřejte mu kvalitní vitaminy, minerály a další živiny, které ho dostanou do kondice. K tomu ale budete muset připojit také pohyb, protože bez něj nedosáhnete ideální váhy a nedožijete se vysokého věku.

Celoživotně aktivní lidé mají ve svém životě spoustu výhod. Jednou z nich je právě dlouhověkost. Tím, že pravidelně cvičí, plavou nebo jezdí na kole, dávají svému tělu benefity. Je samozřejmě potřeba vědět, kam můžete ve cvičení zajít, protože některé sporty mohou více zatěžovat klouby a to není vhodné. Pokud ale budete dodržovat kalorický deficit, dočkáte se nejen vysněné postavy, ale také vysokého věku.

Zdroj obrázku: Freepik

Už dříve vědci zkoumali vliv potravin na náš věk

Nejen potraviny samotné, ale také způsoby, jakými je jíme, mohou ovlivnit dobu pobytu na světě. Už dříve vědci provedli několik studií, kdy se ukázala souvislost mezi kalorickým příjmem, frekvencí jídel, ale také půsty nebo geny. Právě geny mohou víceméně za to, jak dlouho tu budeme a jak bude náš život vypadat. Hodně ale zdraví ovlivníme my sami, i když spousta lidí s nadváhou nebo obezitou svádí svůj stav právě na genetiku.

Dávejte si pouze zdravé potraviny, dostatek zeleniny, ovoce, kvalitního libového masa, ale také mléčných výrobků a zdravých tuků. Ty najdete v rybách, ořeších i kvalitních olejích. Vyhněte se polotovarům a sladkostem, ale pokud vás přepadne chuť, zachrání to kousek hořké čokolády. Alkohol a cigarety by také měly být pasé.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3858957/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4822264/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395188/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32037449/, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/want-to-live-to-100-the-answer-may-lie-in-the-longevity-diet/