Životní styl

Teplá koupel příjemně ukolébá ke spánku. Ideální čas je jen jeden

Chcete snadno a rychle usnout a kvalitně se vyspat? Možná o tom vůbec nevíte, ale hodně záleží i na tom, kolik minut před spaním se vykoupete nebo osprchujete. K tomuto závěru dospěly výzkumy vědců. Podle nich bychom měli jít do koupelny 1–2 hodiny před spaním a vykoupat se ve vodě o teplotě 40–43 stupňů. Díky tomu budeme mít mnohem kvalitnější spánek. Proč?

Jednoduchý způsob, jak se dobře vyspat

Biomedicínští inženýři z Texaské univerzity v Austinu našli způsob, jak zlepšit své spaní a pořádně si v noci odpočinout. Teplé koupele a sprchy podle jejich závěrů ovlivňují termoregulační systém těla. Teplá sprcha způsobí zvýšení krevního oběhu a proudění krve do končetin. Díky tomu se sníží tělesná teplota, což je důvodem pro rychlé a jednoduché usínání.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je nejlepší čas 90 minut před spaním?

Vědci zjistili, že ideální čas na koupel pro snížení tělesné teploty je cca 90 minut před spaním. Pozdě odpoledne a v podvečer je totiž tělesná teplota o něco vyšší než během spánku, kdy je nejnižší z celého dne. Teplotní cyklus řídí spánkový cyklus, který je velmi důležitý pro kvalitní spánek během noci. Z tohoto důvodu byste měli jít do sprchy nebo vany zhruba hodinu a půl před spaním.

Další faktory pro zdravý spánek

Tělesná teplota je pro kvalitní spánek důležitá, ale nejde o jediný faktor, který musíte sledovat. Odborníci doporučují, abyste minimálně hodinu před spaním vypnuli všechny moderní technologie a odstranili ze své rutiny modré světlo, které narušuje práci mozku při usínání. Místo toho vezměte do ruky knihu nebo si zahrajte s rodinou společenské hry. Uvidíte, že se vám bude usínat mnohem lépe, rychleji a užijete si ničím nerušený spánek.

Podle vědců je škodlivé nejen modré světlo, ale mozek negativně ovlivňuje jakékoli světlo, které se nachází v místnosti během spánku. Zatáhněte proto žaluzie a závěsy, zhasněte všechny zdroje světla v interiéru a užijte si skutečnou tmu, kterou váš mozek potřebuje, aby si dokonale odpočinul.

Zdroj: https://news.sky.com/story/scientists-prove-bathing-90-minutes-before-bed-helps-sleep-11768332