Životní styl

Mozek potřebuje pravidelný odpočinek a pauzu od digitálního světa

Kdy si opravdu odpočinete? Tato otázka se zdá být jednoduchá, protože existuje mnoho způsobů, jak relaxovat. Ale u odpočinku je praxe a teorie velmi odlišná. Moderní člověk za odpočinek považuje chvíli, kdy leží na gauči a má čas koukat do telefonu. Správně by však odpočinek měl znamenat odložení telefonu a opravdový oddych, během kterého nikterak nezatěžujete mozek. Skutečné „vypnutí“ je pro naše zdraví důležitější, než by se mohlo zdát!

Proč je odpočinek důležitý?

Ležet na gauči může být efektivní, někdy je to dokonce nutné. Toto tvrzení podporuje také oblast vědy, která se zabývá výzkumem mozku. V posledních letech odborníci zjistili, že v mozku existuje stav, který odborníci označují jako volnoběh. K tomuto stavu dochází během spánku nebo při výše uvedeném ležení na gauči. Během této doby náš mozek provádí velmi důležitý úkol, rozhoduje o tom, jaké vzpomínky mají jít do dlouhodobé paměti a které by měly být zapomenuty. Mozek to může udělat pouze v případě, že má klid.

Zdroj obrázku: Freepik

Moderní mobilní člověk

Otázkou je, zda dnes můžeme nečinně ležet a uvolnit mozek. Odpovědi na toto téma hledáme v odborných průvodcích, aplikacích věnovaných meditaci, v meditaci samotné. Odborníci se však shodují, že relaxace v digitálním čase je velkou výzvou. Podle Guardianu kontrolujeme telefon každých 12 minut, přičemž 43 % lidí připouští, že tráví příliš mnoho času online. Nemůžeme odpočívat s telefonem, ale také nevíme, jak to udělat bez něj. Jak podotýká klinická psycholožka Rachel Andrewová, zdá se, že problém se v posledních pěti letech neustále stupňuje. „V mé kanceláři stále vidím podobný problém. Pacienti, kteří za mnou přicházejí, mají stále větší potíže s vypnutím a relaxací, bez ohledu na věk,“ vysvětluje odbornice. Dodává, že se stále objevují stejné problémy: technologie, telefony, pracovní e-maily a sociální média.

Zdroj: https://www.open.edu/openlearn/health-sports-psychology/mental-health/stress-and-anxiety-the-digital-age-the-dark-side-technology, https://www.theguardian.com/media/2018/aug/02/fifth-of-britons-feel-stressed-if-they-cant-access-internet-ofcom-report, https://www.mckinsey.com/mhi/our-insights/gen-z-mental-health-the-impact-of-tech-and-social-media, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234153/, https://health.clevelandclinic.org/why-downtime-is-essential-for-brain-health/