Stravování

Chléb nebo bageta dokážou s tělem zamávat. Vysoký glykemický index mají i jiné druhy

Milujete chléb a další druhy pečiva? Špatnou zprávou je, že některé druhy jsou pro zdraví škodlivé. Jde hlavně o jejich vliv na hladinu krevního cukru. Při rozhodování o tom, které pečivo si kupovat, vám může pomoci glykemický index (GI). Podívejme se, co to je a proč byste se na tyto údaje měli vždy dívat, ať kupujete jakékoli produkty.

Co je glykemický index?

Glykemický index je jednoduše parametr, který vám snadno a rychle řekne, jak rychle vám po konzumaci určitých potravin stoupne glukóza v krvi. Čím vyšší je hodnota indexu, tím více cukru a vyšší hladinu glukózy získá vaše tělo. Jestli chcete jíst doopravdy zdravě, měli byste se na to soustředit, protože pečivo konzumujeme prakticky každý den a tvoří důležitou součást našeho jídelníčku.

Doporučený článek:  Běžné máslo lze nahradit rostlinnými variantami, které dodají jídlu netradiční chuť

Hodnotu glykemického indexu zvyšuje tepelné zpracování, aditiva a další typy úprav. Produkty s nízkým GI mají hodnotu 50 a nižší. Produkty mezi 55 a 70 GI patří do střední vrstvy. Nakonec produkty nad 70 GI mají vysoký glykemický index a měli byste se jim vyhýbat, jestli nechcete zažívat velké výkyvy glukózy v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik

Čemu je lepší se vyhnout?

Nízký glykemický index má hlavně kváskový a celozrnný chléb. Jestli si pečete domácí chleba, můžete být naprosto v klidu, protože je skutečně zdravý. Na druhou stranu bagety mají negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Jejich GI je na neuvěřitelné hodnotě 95. To je velmi vysoký glykemický index, který znatelně ovlivní glukózu v krvi.

Doporučený článek:  Ke kvalitnímu spánku přispěje zdravá a lehká večeře

Pšeničný chléb a kaiserky mají stejný glykemický index, a to 70 GI. To znamená, že jsou stále v průměru. Trochu vyšší glykemický index mají bagely (72 GI). Kvůli tomu se posunuly do nezdravého seznamu pečiva. Z pečiva, po kterém můžete klidně sáhnout, můžeme zmínit croissanty (60 GI), celozrnný žitný chléb (58 GI), celozrnné pečivo (50 GI), pohankový chléb (47 GI) nebo ovesný chléb s otrubami (47 GI).

Zdroj: https://www.whathealth.com/glycemicindex/list.html