Zdraví, Životní styl

Pouhé hubnutí nestačí. Obezitu je třeba léčit komplexně a změnit špatné návyky

Obezita je stav těla způsobený přebytkem tělesného tuku. Nejde pouze o estetický problém, ale o vážný stav, který je potřeba léčit. Vyplývají z ní zdravotní následky, jako je hypertenze, cukrovka nebo vysoký cholesterol. Je nutné radikálně změnit životní styl a překopat jídelníček a s tím vám musí pomoci odborník.

Příčiny obezity

Příčiny mohou být různé, od banálních až po vážná onemocnění. Nejčastěji jsou ukryté v nesprávným životním stylu, a pokud nemá pacient přidružená onemocnění, jde s nimi snadno pracovat. Podstatná je správná diagnostika a vyloučení dalších onemocnění. Pokud nejsou příčinou různé hormonální poruchy, cukrovka, inzulínová resistence nebo SIBO (syndrom bakteriálního přerůstání), případně některá z metabolických poruch, bývá příčinou nezdravý životní styl a špatně nastavený jídelníček. Jestliže pacient přijímá více kalorií, než spotřebuje, nesportuje a má sedavý životní styl, prvním krokem je úprava jídelníčku.

Doporučený článek:  Málokdo si čistí uši správně. Nejoblíbenější způsob může dokonce poškodit sluch
Zdroj obrázku: Freepik

Změny v jídelníčku

Jídlo může nahrazovat i psychologické potřeby – například chybějící blízkost a přátelství jiných lidí. Obézní lidé mohou mít problém ve společenských a mezilidských vztazích a bohužel tím padají do bludného kruhu. Často je tedy důležitá i psychologická pomoc. Pokud přijímáním nadbytku nevhodné stravy kompenzují stres, jde o problém, který samotná úprava jídelníčku nevyřeší. Přesto je velice důležitá a správný jídelníček by měl pomoci sestavit dietolog.

Farmakologie a bariatrická chirurgie

V případě vysokého stupně obezity jsou i další možnosti, jak pacientovi pomoci. Je tu možnost farmakologické podpory, kdy se výrazně sníží pocit hladu. Důležité je ale současně změnit stravovací návyky, aby změna byla trvalá. Existuje i operace na zmenšení žaludku, která přináší rychlé a znatelné výsledky. Platí u ní ale to samé – je důležité zapracovat na přístupu ke stravě, jinak změna nikdy nebude trvalá.

Zdroj: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/adult-overweight-obesity/treatment