Zdraví

Jóga zlepšuje průběh Parkinsonovy choroby. Dobře působí na držení těla i psychiku

Nedávné studie zveřejněné v magazínu komplementární a alternativní medicíny naznačují, že jóga dokáže ovlivnit průběh Parkinsonovy choroby. Tato nemoc postihuje chůzi a rovnováhu lidského těla a to vede k častým a nebezpečným pádům.

Studie byly prováděny na základě osmitýdenního výzkumu

Byl zaveden osmitýdenní program pro lidi s Parkinsonovou chorobou, během kterého pacienti navštěvovali dvakrát týdně lekci hatha jógy, vedenou jógovým terapeutem. Po jeho skončení bylo dokázáno, že jóga zlepšila jejich stabilitu, držení těla, schopnost chodit, a tím vším se výrazně snížilo i riziko pádů.

Tento typ jógy nazývaný také hatha jóga kombinuje mysl a tělo v různých pozicích založených na správném dýchání. Toto cvičení povzbuzuje mysl, aby si více uvědomovala přítomnost těla ve vesmíru. Takový druh cvičení zlepšuje rovnováhu, sladění těla, kondici, vytrvalost, relaxaci a celkovou psychickou pohodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozdíl mezi terapeutem a učitelem

Pokud máte Parkinsonovu chorobu nebo jiné zdravotní problémy a chcete se zúčastnit hodiny takové jógy, určitě hledejte certifikovaného terapeuta jógy. Ten se liší do certifikovaného učitele jógy hlavně typem vzdělání. Jógoví učitelé jsou většinou pouze absolventi kurzů, jejichž důvěryhodnost může být pochybná. Terapeuti mají vyšší vzdělání ve zdravotní oblasti. Jejich cílem je přizpůsobit praxi jógy potřebám jednotlivých pacientů. Certifikovaného jógového terapeuta můžete najít prostřednictvím online adresáře Mezinárodní asociace jógových terapeutů.

Může být využit i styl jógy zvaný židlový styl, ten je dobrou volbou pro ty, kteří mají problém s mobilitou. Tato jóga upravuje pózy tak, že mohou být provedeny bezpečně při sezení na židli, ale zachovává všechny výhody spárování těla a mysli i dechu s pozicemi. Druhů jógy je však ještě mnohem více, takže ne každému musí vyhovovat právě tento.

Zdroj: https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/your-magazine/experts/yoga-and-parkinsons, https://www.yogajournal.com/yoga-101/types-of-yoga/chair-yoga-poses/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8275425/, https://www.researchgate.net/publication/274723529_Measuring_The_Effect_Of_An_Eight-Week_Adaptive_Yoga_Program_On_The_Physical_And_Psychological_Status_Of_Individuals_With_Parkinson%27s_Disease_A_Pilot_Study, https://www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/yoga-balance-workout