Životní styl

Časté mýty dělají z některých potravin superpotraviny. Pravda o jejich prospěšnosti překvapí

V poslední době stále více lidí hledí na kvalitu a nezávadnost potravin, ekologii při jejich výrobě a zpracování. Informace o nich se vyhledávají na internetu, kde však kolují také mýty. Které nejčastější smyšlenky o potravinách existují a proč jim nevěřit?

Olivový olej je nejvhodnější tuk

Tento druh oleje má celou řadu zdraví prospěšných látek, především obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty. Z pohledu omega-3 mastných kyselin je však mnohem prospěšnější řepkový olej, kde je těchto mastných kyselin obsaženo více než 11 %, oproti 1 % v olivovém oleji. Důležité je také zohlednit cenu, která bývá podstatně vyšší než u jiných druhů rostlinných olejů. Navíc existují různé druhy olivových olejů, nerafinované nebo extra panenské, které jediné neobsahují škodlivé látky. Současně je olivový olej vhodný pro studenou kuchyni a ne pro vaření.

Doporučený článek:  Pití kávy v odpoledních hodinách může snížit kvalitu spánku

Špenát jako zdroj železa

Po vzoru Pepka námořníka lidé konzumují špenát, aby doplnili železo. Čerstvé listy však obsahují pouze 20–30 miligramů železa, tohoto omylu se dopustil vědec Emil von Wolff, který obsah železa nesprávně spočítal. Pro doplnění železa je vhodnější konzumace obilovin, luštěnin nebo listových salátů.

Zdroj obrázku: Freepik

Margarín je zdravější než máslo

V posledních letech se preferoval margarín na úkor másla, ale oproti máslu obsahuje emulgátory a konzervanty. Máslo má naopak organický původ, je cenným zdrojem vitamínů a obsahuje prospěšnou kyselinu máselnou. Oba tuky je však nutné konzumovat v rozumném množství.

Doporučený článek:  Nadměrnou únavu způsobuje stres a změny v těle. Dobrý jídelníček ji dokáže snížit

Medem lze sladit bez omezení

Med je sice zdravější alternativou cukru ke slazení nápojů nebo při pečení, obsahuje řadu minerálů, vitamínů a antioxidantů, ale stejně jako cukr obsahuje velké množství kalorií, dokonce dvakrát tolik než cukr samotný. S medem by se to proto nemělo přehánět stejně jako s cukrem, navíc není vhodný pro alergiky s citlivostí na pyly.

Zdroj: https://loseitblog.com/2021/01/23/5-food-myths-why-we-shouldnt-believe-them/