Nezařazené

Snahou nastavit okna do letního režimu můžete rozhodit jejich seřízení. Pro většinu lidí je tento úkon zbytečný

Plastová okna nevyžadují nijak velkou údržbu. Pokud jsou správně usazena a ze strany montážní firmy jsou i správně seřízena, jsou v podstatě bezúdržbová. Občas je stačí umýt a více se o ně nemusíte strat. Tedy pokud jste neslyšeli o tom, že okna mohou mít takzvaný zimní a letní mód. Jestliže jste to zjistili až teď a plánujete svá okna laicky seřídit, raději to nedělejte.

Letní, nebo zimní mód?

Pokud vás v tuto chvíli překvapilo, že vaše okna mohou mít zimní nebo letní mód, raději nespekulujte nad tím, jak ho nastavit. Pokud jste tuto úpravu na svých oknech ve svém domě nebo bytě nikdy nedělali a jste to vy, kdo si je pořizoval, je skoro stoprocentní jistota, že máte okna v tuto chvíli seřízena správně, tak jak mají být.

Zdroj obrázku: Freepik

V letním režimu

Okna jsou ve většině případů na trh dodávána v režimu letním. Stejně tak je běžné, že se montují nejčastěji od jara do podzimu, a tak i samotné firmy nemají potřebu režim upravovat na zimní. Pokud teď řešíte, co s vašimi okny, nejlépe uděláte, když je necháte být. Budou zcela jistě v letním režimu, a jelikož jaro je tu za pár týdnů, máte je nastaveny tak, jak je to správně. Případnou úpravu a seřízení proto řešte raději až na podzim.

Více škody než užitku

Změna módu oken na zimní nebo letní se provádí pootočením speciálního šroubu o 90 stupňů. V případě laických zásahů však můžete napáchat více škody než užitku. Zimní mód zajistí primárně to, aby okna o něco lépe těsnila. Jiný větší význam nemá. Je tedy namístě zvážit, zda se do podobného kroku pouštět, nebo nechat interiér i v zimě částečně dýchat.

Pokud už se rozhodnete pro úpravu na zimní a letní mód, je vždy lepší říci někomu, kdo s tím má zkušenosti. Je třeba otočit správný šroub, je třeba ho otočit přesně o 90 stupňů a na správnou stranu. A také je dobré vědět, že ne všichni výrobci něco podobného u kování svých oken vůbec dovolují.

Zdroj: https://homemaster.desigusxpro.com/en/kak-perevesti-okna-v-zimnijj-rezhim.html, https://easyladys.com/en/issues/4525