Rady a tipy, Zdraví

Pigmentových skvrn se zbavíte i bez zásahu dermatologa

Pigmentové skvrny na obličeji jsou estetickým problémem. Nejčastěji zůstávají na pokožce po akné nebo se objevují po příliš dlouhém vystavení pokožky slunci. Častým důvodem jejich vzniku je i stárnutí. Dermatologové a kosmetické salony nabízejí jejich vybělení. Ale pokud dáváte přednost domácí péči, tak pro vás máme několik tipů, jak pigmentové skvrny vybělit v pohodlí svého domova.

Hyperpigmentace

Zbarvení je výsledkem místní akumulace pigmentu, který je odpovědný za barvu kůže. Hyperpigmentace je stav, který způsobuje ztmavnutí pokožky. To může ovlivnit skvrny na naší kůži. Běžným typem hyperpigmentace jsou tzv. stařecké skvrny (někdy nazývané také jako jaterní skvrny).

Doporučený článek:  Nepříjemná zácpa má jednoduché řešení. Stačí zařadit do jídelníčku určité potraviny

Pigmentové skvrny se však objevují také v těhotenství, při hormonálních poruchách nebo nadměrném slunění. Většinou bývá neškodná a pro většinu lidí je to spíše kosmetický problém. Naštěstí existují způsoby, jak s pigmentovými skvrnami bojovat i bez/vedle odborné péče.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí pomocníci v boji proti pigmentovým skvrnám

Domácích prostředků proti pigmentovým skvrnám je mnoho, my jsme pro vás vybrali ty prověřené a jednoduché na přípravu. Většinu z nich najdete dokonce u sebe ve spíži! Jedním z nich je například citronové tonikum, které účinně rozjasní pokožku. Vše, co musíte udělat, je otřít si pokožku vatovým tamponkem namočeným v čerstvě vymačkané citronové šťávě. Vyzkoušejte také následující tipy.

Doporučený článek:  Vychutnejte si květy šeříku po celý rok. Ve formě čaje působí skvěle nejen na játra

Citron s okurkou

Salátová okurka působí na pokožku opravdu skvěle díky svým hydratačním schopnostem. Když ji smícháte s citronovou šťávou, získáte hydratační a rozjasňující pleťovou masku. Nastrouhejte půlku okurky, přidejte citronovou šťávu v takovém množství, aby vznikla kaše a výslednou směs dejte na obličej. Po 15 minutách smyjte vlažnou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda

Jedlá soda účinně snižuje viditelnost skvrn nejen při úklidu, ale i v péči o pleť! Smíchejte čajovou lžičku jedlé sody s minerální vodou a vzniklou pastu naneste na problematická místa. Po 10 minutách opláchněte.

Doporučený článek:  Jednoduché cviky, které posílí bříško do léta

Mléčné výrobky

Kyselina mléčná prokazatelně zesvětluje pigmentové skvrny. Použijte mléko, podmáslí nebo kefír, namočte do něj vatový tampon a 2x denně si jím potírejte tmavé skvrny. Opakujte každý den, dokud neuvidíte výsledky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-dark-spots