Zdraví

Okolo cukrovky koluje mnoho nepodložených teorií a mýtů

Cukrovka patří mezi vážná onemocnění, pro které je typická zvýšená hladina glukózy v krvi. Není možné se z ní vyléčit, ale v případě správné léčby a dodržování vhodné životosprávy lze žít plnohodnotný život.

V České republice bojuje s cukrovkou zhruba milion lidí. Přestože se jedná o celkem časté onemocnění, se kterým se potýká široká a různorodá škála lidí, panuje o něm spousta mýtů. Zjistěte, co všechno nemusí být pravda.

Viníkem nemusí být sladkosti ani ovoce

Když někdo trpí cukrovkou, znamená to, že nemá dostatek inzulinu. Ten je nezbytný k metabolickým procesům v těle. V případě, že slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulinu, nebo dokonce žádný, situace je opravdu vážná. Ovšem samotná láska ke sladkostem za to nemůže, přestože se to často proslýchá.

Doporučený článek:  Domácí banánová zmrzlina osvěží a prospěje zdraví víc než kupovaná

Za zdravotní potíže nejen v podobě cukrovky může kombinace několika různých faktorů. Samozřejmě že nevhodné stravování a konzumace jednoduchých cukrů může zvýšit riziko vzniku tohoto onemocnění, ale stejně tak na tom může mít podíl i nedostatečná fyzická aktivita, nadváha či obezita, nadměrné užívání alkoholu, kouření nebo také genetika, kterou nemůžeme ovlivnit.

Zdroj obrázku: Freepik

Nehledí na věk ani váhu

Často slýcháme, že cukrovka postihuje jedině tlusté lidi. Omyl. V tomto případě se jedná o pouhé předsudky a nevědomost. Vzhledem k tomu, že existují dva typy cukrovky, není tento výrok nutně pravdou.

Doporučený článek:  Nadbytek vody v těle se projevuje několika příznaky

Diabetes 2. typu může být způsoben špatnou životosprávou, nevhodným jídelníčkem a nedostatečnou fyzickou aktivitou, ale cukrovka 1. typu naopak postihuje děti či mladé lidi. V tomto případě je na vině neovlivnitelná genetika, kterou jednoduše nevyběháte. Diabetes 1. typu popírá i falešný fakt, že by cukrovka měla být onemocněním starých lidí v důchodovém věku.

Jaké „zaručené“ informace jste o cukrovce slyšeli vy? Jste si vědomi toho, zda se jedná o pravdu, či pouhý mýtus?

Zdroj: https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7104-diabetes, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444, https://www.nhs.uk/conditions/diabetes/, https://www.health.harvard.edu/blog/diabetes-can-strike-hard-even-when-weight-is-normal-201208085121, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes/symptoms-causes/syc-20353011