Zdraví

Vysoký krevní tlak o sobě dává vědět mnoha příznaky. Naučte se je včas rozpoznat

Vysoký krevní tlak je velmi nebezpečná nemoc. V první řadě se projevuje intenzivním bušením srdce a návaly horka. Tyto příznaky nejsou jediné. Krevní tlak je snadno měřitelný, třeba i domácím tlakoměrem, a tak bychom si tlak měli zodpovědně měřit a při prvním příznaku vyhledat lékařskou pomoc. Jaké ale známe další příznaky hypertenze? Pro jistotu je uvádíme v tomto článku.

Běžné příznaky onemocnění

Jakmile na tlakoměru hodnoty přesáhnou 140/80 mmHg, mluvíme o hypertenzi. Vysoký krevní tlak je doprovázen charakteristickými zdravotními komplikacemi, jako jsou návaly horka, závratě, dušnost a velmi intenzivní bušení srdce. Pokud se pacienti s vysokým tlakem neléčí, mohou si zahrávat s vážnými následky v podobě problémů se srdcem a celým krevním oběhem. Existují také ne moc typické příznaky vysokého krevního tlaku.

Doporučený článek:  Jaro pomalu klepe na dveře. Užijte si letošní rok bez nepříjemné alergie

Krvácení z nosu

Nemusí se objevovat žádné jiné příznaky nemoci, jen krvácení z nosu. V nose jsou totiž velmi tenké a křehké krevní cévy. Ty v důsledku zvýšeného krevního tlaku mohou praskat a krvácet.

Zdroj obrázku: Freepik

Škrábání a bolest v očích

Máte pocit, jako byste měli zánět spojivek? Nemusí se jednat o zánět, ale o něco odlišného. Při vysokém krevním tlaku jsou „pod tlakem“ také oči. Známý a popsaný je stav, kdy je znát bolest v oblasti očí a také pocit škrábání a drhnutí při zavírání a otvírání očního víčka.

Doporučený článek:  Slané brambůrky jsou pro tělo katastrofa. Zdravější varianta potěší organismus mnohem víc

Časté močení v noci

Pokud jste před spaním vypili moc tekutin, dali jste si pár sklenek alkoholu nebo užíváte léky, které podporují vylučování vody, asi byste tento příznak měli vynechat. Ale pokud chodíte na WC v noci jen tak, určitě byste to neměli brát na lehkou váhu. Může se také jednat o příznak hypertenze.

Tlak a bolest ve spáncích

Bolest hlavy může mít velmi mnoho příčin, ale pokud se bolest vyskytuje výhradně v oblasti spánků, může se i v tomto případě jednat o neléčený vysoký krevní tlak. V případě hypertenze se bolest objevuje epizodicky. Spánky mohou během bolesti pulzovat a bolest často za chvilku přejde.

Zdroj: https://www.purdue.edu/hr/CHL/no-cost_Wellness/hypertension.php