Stravování, Životní styl

Proti otokům končetin pomůže správný jídelníček. Vsaďte na zeleninu, ovoce i bylinky

V horkém počasí si mnoho lidí stěžuje na oteklé nohy a ruce. Vysoké teploty zintenzivňují škodlivé účinky nesprávně složené stravy. Vysoce zpracované výrobky, rychlé občerstvení, velké dávky soli a nedostatek tekutin podporují tvorbu otoků. Držte se těchto rad a budete se cítit mnohem lépe.

Horké počasí podporuje otékání

Horké léto je výzvou pro celé tělo. Pro srdce, oběhový a dýchací systém. Vysoké teploty stupňují toxický účinek potravinářských výrobků na tělo. Nikdo se necítí pohodlně s oteklýma nohama a rukama. Nejde jen o estetický účinek, ale také o pocit otoku, potíže, nepohodlí a malátnost. Lidé, kteří mají tendenci zadržovat vodu v těle, by se měli věnovat hlavně svému jídelníčku.

Může existovat mnoho důvodů pro zadržování vody v těle. Podporuje je nejen špatná strava, ale také nedostatek fyzické aktivity, sedavý životní styl a vysoká teplota okolí. U žen během reprodukčního období může dojít k cyklickému měsíčnímu zadržování vody v těle, které je charakteristické pro PMS a je výsledkem hormonálních změn.

Zdroj obrázku: Freepik

Co konzumovat proti otokům

Kromě správné hydratace se musíte postarat o zahrnutí diuretik do stravy. Léto nabízí širokou škálu možností. Máme k dispozici jahody, třešně, okurky, rajčata a mrkev. A pokud se už otok objevil, zkuste si uvařit čaj z pampelišky. Rajčata mají kromě vysokého obsahu vody a diuretického účinku ještě jednu důležitou výhodu – vysoký obsah draslíku.

Tento prvek hraje důležitou roli při dobré hydrataci a chrání před otoky. Kromě rajčat ho najdeme v bramborách, zelené listové zelenině, banánech, meruňkách a fících. Pokud máte rádi bylinkové čaje, určitě sáhněte po těch z přesličky nebo kopřivy. Obě rostliny jsou zdrojem křemíku, prvku, který pomáhá zbavit se otoků a zabraňuje jejich tvorbě. V menu proti otokům je třeba dbát na dostatečný přísun bílkovin. Nedostatky této makroživiny mohou narušit transport vody v těle.

Zdroj: https://tactilemedical.com/resource-hub/cellulitis-and-edema/edema-treatment-diet/