Domov

Ucpaný odtok dobře vyčistí i osvědčené domácí prostředky

Ucpané potrubí, odpady a kanalizace jsou velký problém. Takové potíže nepatří jen do domů a bytů, ale mohou nastat i v chatkách. Stačí několik vlasů, nevhodná kosmetika, nekvalitní voda nebo potraviny, které do odpadu nepatří, a během několika dní už voda nebude odtékat, jak má. Jak si pomoci domácími prostředky, pokud nemáte po ruce chemické přípravky, které odpady vyčistí?

Jestli máte doma ucpaný odtok, připravte si domácí roztoky a směsi

Vyzkoušejte následující čtyři metody, jak odstranit ucpané odpady, aby byly znovu volné pro odtok vody. Některé domácí prostředky budou účinnější než ty kupované, ale o tom se musíte přesvědčit sami. Prvním z nich je ocet a jedlá soda. Ocet je silně dezinfekční prostředek, odstraňuje vodní kámen a zbaví vás nepříjemných pachů. Domácí čistič trubek si vyrobíte následujícím způsobem.

Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si balíček jedlé sody, sklenici octa, vařící vodu a talíř. Odtok zalijte horkou vodou, nasypte do něj jedlou sodu, zalijte octem a odtok zakryjte buď talířem, nebo pokličkou. Nechte působit asi půl hodiny a zalijte vroucí vodou. Voda by měla začít volně odtékat. Operaci můžete kdykoliv zopakovat, dokud nebude výsledek uspokojivý.

Dobře bude fungovat i sůl a jedlá soda

Jako další prostředek si můžete vyrobit směs ze soli a jedlé sody. Na tu si připravte:

  • 100 g soli,
  • 100 g jedlé sody,
  • sklenici octa,
  • vařící vodu,
  • pokličku nebo talířek.

Nejdříve nalijte do odtoku vroucí vodu, nasypte do něj jedlou sodu a sůl a zalijte ještě octem. Směs nechte v odtoku působit půl hodiny, zalijte vroucí vodou a zakryjte pokličkou. Je nutné dávat pozor, protože ocet společně s jedlou sodou bude pěnit. Dalším příkladem je aspirin. Ten se hodí nejen, když vám není dobře, ale pomůže odstranit ucpaný odtok. Stačí několik tablet rozmačkat, vhodit do odtoku a zalít vroucí vodou.

Na ucpaný odtok můžete použít také píst, pokud ho máte doma při ruce. Připravte si ho tak, aby otvor ucpal. Rychlými pohyby píst stiskněte. Následně odtok zalijte horkou vodou, aby se odstranily zbývající nečistoty.

Zdroj: https://www.today.com/series/one-small-thing/how-often-should-you-clean-drains-right-way-do-it-t114416