Domov, Rady a tipy

Obávané vosy a sršně jsou skutečnou hrozbou. Bojovat s nimi na vlastní pěst nemusí skončit dobře

Mezi mnoha druhy hmyzu, které jsou přítomny v naší zemi, je jen málo, které vzbuzují takový respekt a strach jako vosy a sršně. Je to způsobeno tím, že často staví svá hnízda v blízkosti lidských obydlí, a tak někdy nezvaní návštěvníci létají do našich domovů. Setkání s hmyzem může skončit bolestivě a lidé, kteří jsou alergičtí, by se měli mít na pozoru, protože bodnutí může být dokonce smrtelné.

Mohou být vosy a sršně užitečné?

Vosy i sršně se považují za málo prospěšný hmyz, který je spojen pouze s neustálým létáním a narušováním domácího klidu. Kromě toho může být tento hmyz škodlivý, protože ničí ovocné sady a plodiny, kde se živí sladkým ovocem a zeleninou. Jejich destruktivní tendence se však někdy dají omluvit, protože vosy a sršně mohou také snížit množství škůdců přítomných v našem prostředí, včetně komárů, ale i hmyzu z rodu much.

Bohužel tváří v tvář nedostatku potravy stále více zakládají svá hnízda v blízkosti lidských obydlí, a proto mohou být skutečnou hrozbou pro včely, které jak všichni velmi dobře víme, mohou být tímto hmyzem zabity. Za přirozených podmínek si zřizují své ubytování v dutinách, dírách na stromech i norách, které zanechala jiná zvířata. Kvůli nedostatku potravy však často umísťují hnízda v blízkosti lidských stanovišť, jako jsou sklepy, podkroví, ale i garáže.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor na bodnutí

Lepší je nepřibližovat se k hnízdu, které si postavily vosy a sršně. Jakýkoli pohyb může vyprovokovat hmyz k útoku a může mít bolestivé následky. Obecně platí, že je lepší zbavit se takových hnízd, ale určitě je důležité nedělat to bez náležité přípravy. Už jedna vosa může bodnout velmi bolestivě, celý roj nám může velmi ublížit. Bodnutí sršně je mnohem bolestivější než bodnutí vosy, avšak složení jedu obou druhů je téměř podobné.

Hnízda, která postavily vosy a sršně, se nevyplatí odstraňovat domácími metodami. Na internetu stále najdeme rady, ale tyto metody nefungují komplexně, pouze dočasně. Nemusíme ani bojovat se všemi jedinci a kromě toho se hmyz, který vyletěl z hnízda, rychle vrátí. Navíc pokud takový postup selže, může rozzuřit hmyz a to může skončit zraněním. Nejlepší je využít služeb profesionální společnosti, která se problematikou zabývá komplexně.

Zdroj: https://www.ateasepest.com/the-dangers-of-wasps-and-hornets