Bez žehličky už si většina z nás neumí představit život. Dělá ho jednodušším a také krásnějším. Bohužel se snadno může stát, že se žehlicí plocha připálí. Proto je nutné žehličku po každém použití vyčistit, a to nejlépe domácími prostředky, které jsou levné a účinné. Představíme některé z nich.
Použít můžete několik způsobů čištění
Při čištění žehličky je nutné myslet na několik věcí. První z nich je, že ji musíte mít odpojenou a také trochu vychladlou. Nepoužívejte chemické přípravky, nejdříve vyzkoušejte domácí metody, které by měly zabrat. Lihový ocet, destilovaná voda nebo kuchyňská sůl jsou nejčastějšími odstraňovači připálenin.
Ocet a sůl můžete smíchat v poměru 1 : 1. Hadřík namočte do roztoku a opatrně otírejte žehlicí plochu. Pokud se vám podaří odstranit všechny nečistoty, plochu nakonec otřete destilovanou vodou a osušte. Některé ženy v domácnosti žehličku čistí, i když je zahřátá. Nicméně vždy je dobré ji odpojit ze zásuvky.
Nečistoty najdete také v parních otvorech
Octem můžete vyčistit také parní otvory, ve kterých se rovněž usazují nečistoty. Stačí namočit vatové tyčinky do octa a vyčistit je. Nepoužívejte hlavně žádné ostré nástroje, protože byste mohli žehlicí plochu poškrábat. Na čištění žehličky můžete použít také čpavek. Měkký hadřík do něj namočte, otřete studenou žehličku a uvidíte, že usazeniny zmizí.
Stejně dobře bude fungovat také sůl. Kousek papíru posypte solí, teplou žehličkou přejíždějte po papíru, dokud nebude plocha hladká. Díky této jednoduché metodě budete mít žehličku vždy připravenou na další použití. Vyčistit musíte také nádržku na vodu. Tady smíchejte vodu s octem v poměru 1 : 1. Směs nalijte do nádržky, zapněte žehličku a nechte několik minut vařit. Vylejte roztok, dejte do nádrže jen vodu a znovu nechte zahřát. Uvidíte, že se zbavíte vodního kamene a dalších usazenin.
Zdroj: https://www.handy.com/blog/tips/how-to-clean-an-iron