Rady a tipy

4 originální nápady pro použití octa v zahradě: všechny rostliny budou nadšené

Ocet se dá snadno využít v každodenním životě a většina z nás si uvědomuje, že funguje dobře nejen při vaření. Snadno se používá při domácím úklidu, ale vyplatí se s ním vyjít i na zahradu. Tam může pomoci s odstraněním plevele, zbavení se škůdců a naleštění zahradního nářadí. Zjistěte, jak používat ocet na své zahradě.

Údržba nářadí

Klíčové je mít připravené vhodné nástroje. Motyky, zahradnické nůžky, lopatky – bez nich se neobejde žádný zahradník. Aby nám však sloužily dlouho, je nutné je udržovat v čistotě. Bohužel jsou často vystaveny vlhku, což může z dlouhodobého hlediska vést ke vzniku rzi. Jak je vyčistit? Ponořte je na kbelíku s octem nebo je zabalte do utěrky napuštěné octem a špína sama zmizí.

Doporučený článek:  Šeřík naplní domov omamnou vůní. Díky jediné tabletě si jeho krásu užijete mnohem déle

Octový postřik na plevel

Klasický ocet si dokáže poradit s častým problémem zahrádkářů, kterým je plevel. Jak připravit octový postřik?

  • Smíchejte ocet s vodou v poměru 2 : 1.
  • Nalijte směs do lahvičky a nastříkejte na problémové rostliny.
  • Použijte ji zejména na cesty, kamenné pásy a dlažební kostky.
  • Přestože ocet obvykle nebývá pro povrch škodlivý, vyplatí se jej vyzkoušet na malém kousku, abyste se ujistili, že nezpůsobí změnu barvy nebo jiné poškození.
  • Naplánujte si boj s plevelem za suchého a slunečného dne. V takových podmínkách je domácí postřik nejúčinnější.
Doporučený článek:  Spálená a odřená pokožka znepříjemní nejen letní dny. Vsaďte na pomoc, kterou nabízí příroda
Zdroj obrázku: Freepik

Bojuje proti mšicím a sviluškám

Nenáviděné mšice a svilušky jsou velkou hrozbou pro každou zahradu. Naštěstí je velkým nepřítelem těchto škůdců právě ocet Smíchejte jej s vodou v poměru 1 : 10 a nastříkejte na zelené části – listy a stonky. Vyhněte se kontaktu octového roztoku s květy.

Přirozené okyselení

Mnoho zahradních rostlin miluje kyselou půdu. Patří sem například hortenzie, rododendrony, azalky, magnólie, růže a gardénie. Pokud je zahradní půda zásaditější, nebude se jim u vás dařit. Z tohoto důvodu se vyplatí tři až čtyři týdny před výsadbou okyselit půdu octem smíchaným s vodou opět v poměru 1 : 10. Takto získají rostliny ideální prostředí pro růst a budou prospívat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/use-vinegar-in-gardens.htm