Rady a tipy

Jak na zarostlý nehet: Pomohou koupele, led i přebaly. Vše se dá zvládnout v pohodlí domova

Zarostlý nehet se zdá být kosmetickým problémem, ale není tomu tak. Jedná se často o velmi nepříjemný a bolestivý stav, který může skončit rozšířením infekce do okolní tkáně a chirurgickým zákrokem. Může k tomu dojít vlivem zranění, genetickými predispozicemi nebo také špatným zastřiháváním nehtů. Bez ohledu na příčinu je však nutné zakročit hned v začátku, aby se otok nezvětšoval a nedošlo k závažné infekci okolní tkáně a nehtového lůžka. Co na zarostlý nehet pomáhá?

Často na palci u nohy

Zarostlý nehet může postihnout jakýkoli prst na noze, ale nejčastěji bývá zasažen palec, kdy dochází k zarůstání bočního okraje nehtu do okolní kůže. Tím dochází k bolesti při obouvání nebo chůzi. Posléze se přidává zarudnutí přilehlé kůže a dochází k otoku tkáně. Pokožka může také krvácet, později se oblast zanítí a z rány může vytékat hnis. V takových případech už je nutný zásah podiatra nebo chirurga.

Prvořadá je prevence

Při opakovaném zarůstání nehtů je důležité myslet na prevenci. Kůže na nohách by měla dýchat, nohy by se měly pravidelně mýt a ošetřovat. Důležitý je výběr obuvi, úzké nebo těsné boty mohou deformovat nehty nebo vést k zarůstání. Při zvýšené potivosti nohou se doporučuje měnit ponožky několikrát denně. Při pobytu ve vlhkém nebo teplém prostředí, především v umývárně nebo na bazénu je dobré nosit přezůvky, aby nedošlo k infikování nohou plísněmi.

Léčba zarostlého nehtu domácími prostředky

V případě, že je problém v rané fázi, pomohou solné koupele. Po umytí nohou se připraví nádoba s teplou vodou, ve které se rozpustí několik lžic kuchyňské soli. Nohy se ponoří na 20 minut, sůl vydezinfikuje ránu. Po koupeli se zmírní také otok a zamezí se vzniku zánětu. Namísto soli lze použít jedlou sodu nebo připravit koupel s hoblinami šedého mýdla, které má antibakteriální účinky. Po koupelích je nutné nohy osušit do sucha a nechat volně na vzduchu před ošetřením sterilovanými nůžkami. Po odstřihnutí problematické části nehtu pak místo vydezinfikovat a přiložit obklad z ledu, zabalit prst do gázy a obvázat. Obvaz se musí pravidelně měnit, aby nedošlo k rozvoji infekce.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/foot-health/treating-ingrown-toenails.aspx