Zdraví

Kozlíkové kapky pomohou lépe usnout a zapomenout na každodenní stres. Ženy je ocení i jinak

Valerianové kapky byly populární již v lékárničkách našich matek a babiček. Kozlík má mnoho zdravotních vlastností, a proto se již dlouho používá pro různá onemocnění. Kdy se vyplatí sáhnout po kapkách z této bylinky a s čím vším nám ještě může pomoci, se dočtete v dnešním článku.

Valeriana neboli kozlík

Valeriana se používá v konvenční a lidové medicíně. Oddenky a kořen mají mnoho vlastností, které jsou prospěšné při zdravotních problémech. Valeriana je trvalka, která dosahuje výšky až 2 metry, vyznačuje se malými a voňavými květy, které se objevují od června do srpna. Roste na mokrých loukách, v rašeliništích, ve vlhkých lesích a na vodních březích.

Doporučený článek:  Hormony ovlivňují vzhled více, než se zdá. Stav pokožky vše prozradí

Za prvé má kozlík sedativní účinek. Pomáhá uklidnit a relaxovat, zejména ve stresových situacích a při emocionálním napětí. Je to proto, že obsažené látky snižují aktivitu centrálního nervového systému. Valeriana má také diastolický účinek, a proto se používá v případě žaludečních problémů a menstruačních bolestí.

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu se používají kozlíkové kapky

Stojí za to sáhnout po kozlíkových kapkách v případě problémů se spánkem. Pomáhají uklidnit se a zkrátit čas potřebný k usnutí. Kromě toho zlepšují kvalitu samotného spánku a snižují počet probuzení během noci. Ve stresových situacích nebo emocionálním napětí pomáhají kozlíkové kapky relaxovat. Jsou účinné u hyperaktivních lidí a těch, kteří trpí nespavostí.

Doporučený článek:  Vitamín E působí proti stárnutí organismu

Valeriana má karminativní účinek, takže stojí za to použít kapky v případě plynatosti a trávení. Kromě toho zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, takže jej lze použít při poruchách trávení. Působí diastolicky, pomáhá v boji proti menstruačním bolestem a také účinně působí při premenstruačním syndromu. Valerianové kapky se doporučují ženám během menopauzy, kdy se objeví výkyvy nálady a větší nervozita.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318088