Nejednou se každému stalo, že si doma sundal boty a zjistil, že z nich vychází nepříjemný zápach. Je to dané nejen tím, že nosíme nekvalitní obuv, která nedýchá, ale můžeme mít také dispozice k tomu, že se nám více potí nohy. Vlhkost uvnitř boty ale může mít za následek například vznik plísně na nohou nebo se do nich dostanou bakterie.
Musíte odstranit veškerou vlhkost a nechat boty proschnout
Jestli trpíte na nadměrné pocení, po každém nošení je nutné boty vysušit. Nedávejte je ale na topení nebo ke zdroji tepla, protože se snadno může zdát, že se budou deformovat, zvlášť boty látkové. Boty můžete dát například na balkon, ale nejdříve z nich vyndejte tkaničky. Po několika hodinách můžete do bot nalít mastek nebo nasypat bramborovou mouku a nechat přes noc působit.
Druhý den boty znovu vysušte nebo vysajte a můžete se pustit do boje se zápachem. Koupit lze osvěžovače, které najdete v obchodech s obuví. Poradíte si ale s domácími prostředky, které najdete doma. Dovnitř bot můžete nasypat čerstvě mletou kávu, dobře bude fungovat také stelivo pro kočky, které absorbuje nadbytečnou vlhkost a zároveň boty zbaví zápachu.
Jak můžete odstranit bakterie?
Použít jako osvěžovač obuvi můžete také esenciální oleje, například levandulový, citrusový nebo tea tree. Nechte je v botách přes noc působit a druhý den ráno budou svěží. Proti bakteriím můžete bojovat nízkými teplotami. Dejte boty do lednice a bakterií se zbavíte. Dejte suché boty do vzduchotěsného obalu a na noc vložte do mrazáku. Nízké teploty bakterie zabijí a navíc se zbavíte zápachu.
Jestli jste během procházky zmokli, je nutné doma jednat rychle. Do každé boty dejte srolované suché noviny, které můžete ještě pokapat esenciálním olejem. Nechte je v botách několik hodin a papíry vyměňujte, dokud nebude vnitřek obuvi suchý. Výrobci bot k nákupu většinou přidávají sáčky silikagelu, který absorbuje nejen vlhkost, ale také zápach.
Zdroj: https://www.readersdigest.ca/home-garden/cleaning/keep-shoes-smelling-fresh/