Rady a tipy

Ovocné stromy ochrání před mravenci lepivý pás okolo kmene

Mravenci jsou na naší zahradě sice užiteční, na druhou stranu ale mohou způsobit spoustu problémů. Je potřeba se s nimi vypořádat, aby vám nezničili celou úrodu. Pokud jich na zahradě uvidíte velkou kolonii, snadno se může stát, že se přemnoží, a místo aby pomáhali, budou škodit. Mezi jejich oblíbené rostliny patří ovocné stromy. Jak se jich zbavit právě z těchto stromů?

Mohou mravenci zničit stromy?

Mravenci si velmi často vybírají ovocné stromy, protože kromě úkrytu jim poskytnou také cennou potravu. Bohužel ovocné stromy pak čím dál méně plodí, protože jsou napadené a nemají sílu se proti mravencům bránit. Mravenčí kolonie mohou čítat i stovky tisíc jedinců, takže se stanou problémem, který je potřeba co nejrychleji vyřešit. Mravenci navíc dobře spolupracují se mšicemi a společnými silami stromy oslabují.

Doporučený článek:  Zahradu ohrožuje několik malých i velkých škůdců

Jak se jich tedy zbavit a jak nejlépe stromy chránit? Můžete proti nim vyrobit jednoduchou past. Bude se jednat o 10 centimetrů široký pás, který ovinete kolem kmene. Pokryjete ho zahradnickým lepidlem, na který se hmyz přilepí. Takovou past můžete koupit v obchodech, ale mnohem lepší bude si ji vyrobit doma. A jak na to?

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodními způsoby na mravence vyzrajete

Na strom můžete past udělat jednoduše sami. Stačí zabalit kmen tak, abyste pak pásku snadno sundali. Nakonec naneste zahradní lepidlo, nanášejte ho štětcem nebo špachtlí. Lepidlo musí být voděodolné. A takto připravený pás může být hned využitý. Vyměňte ho v případě, že lepidlo přestane lepit nebo na něm bude příliš mnoho hmyzu. Kromě toho ale můžete použít také další metody odstranění mravenců ze zahrady.

Doporučený článek:  Tipy cukrářů pro dokonale našlehané bílky

Proti mravencům bude dobře fungovat například skořice. Voňavé koření, které se používá hlavně do perníčků, můžete nasypat kolem kmenů. Esenciální oleje jsou také dobrou alternativou pro odstranění mravenců ze stromů. Můžete je aplikovat na místa, kde se mravenci nejčastěji pohybují.

Zdroj: https://sptreeservice.com/getting-rid-ants-fruit-trees/