Rady a tipy

Suché a popraskané paty potřebují pravidelnou péči

Problém s popraskanými patami začínají lidé řešit povětšinou s příchodem teplého počasí, kdy začíná sandálová sezóna. Suché a popraskané paty vypadají nevzhledně, k tomu se nejedná jen o estetický problém, ale také zdravotní. Do rýh se mohou dostat patogeny způsobující infekce, hluboké rány mohou bolet a hnisat. Co v takové chvíli dělat? Zůstat v teniskách a protrpět léto? Pomůže vitamínová mast, která dá zase paty do pořádku!

Potíže vedoucí k poškození škáry

Suché paty vypadají ohyzdně, ale drobné praskliny se mohou brzy stát hlubokými rýhami, které poškozují samotnou škáru, vrstvu kůže chránící tělo před vnějšími vlivy. V takovém případě může dojít k zanesení infekce do těla, okolí může být hnisavé a bolavé. Nadto tyto potíže nemají jen senioři, ale mohou se objevit u každého bez rozdílu věku. Na popraskané paty trpí velmi ženy, které pak nemohou v létě obouvat oblíbené páskové boty. Co s tím?

Zdroj obrázku: Freepik

Suché paty jako ženské trápení

Mít paty jako nemluvně? To je přání mnoha dívek a žen, které po sundání zimních bot zjistí, že jejich chodidla a paty jsou suché a popraskané. Povětšinou se jedná o důsledek ztvrdnutí pokožky, která ztrácí elasticitu, stav zhoršuje ještě pocení chodidel. První radou pro navrácení krásy je proto důsledná hygiena nohou. Popraskaná kůže může být i varováním těla a uvědoměním si, že za keratózou může stát nadváha, je ale také příznakem diabetu nebo potíží se štítnou žlázou.

Péče o paty pomocí vitamínové masti

Při popraskaných patách je vhodné dopřát chodidlům bylinkové koupele se šalvějí, kostivalem nebo pískavicí. Obdobně pro regeneraci působí lněná semínka. Dalším krokem je pravidelně o paty pečovat a odstraňovat zrohovatělou pokožku. Peeling by se měl opakovat asi 3krát týdně. Dalším skvělým lékem je běžná ochranná mast s vitamínem A. Stojí doslova pár korun, ale poradí si se suchou pokožkou na patách i s hojením oděrek a rýh, obdobně s omrzlinami nebo popáleninami.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-cracked-heels, https://www.healthline.com/health/cracked-heel-heal, https://www.verywellhealth.com/coping-with-dry-cracked-feet-1337642, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-take-steps-at-home-to-manage-dry-cracked-heels/