Rady a tipy

Přesazení vdechne rostlinám nový život. Ve špatný čas je ale může úplně zničit

Přesazování je důležitou součástí péče o pěstované rostliny v květináčích. Díky tomu jsme schopni poskytnout rostlinám správné podmínky pro zdravý růst a velkolepé kvetení. Příprava čerstvého substrátu a nového květináče je pro rostlinu velmi důležitá. Úspěch přesazování ale závisí i na jiných podmínkách.

Kdy je třeba rostlinu přesadit

Většina lidí přesazuje své rostliny na jaře nebo na podzim. Je dobré rostliny pravidelně přesazovat, pokud ale nemáte tolik času nebo chuti, stačí, když budete pozorovat své pokojové rostliny. Rostliny nám dávají svým stavem jasné signály, že přišel jejich čas. Několik z těchto příznaků by vás mělo upozornit na to, že rostlina potřebuje změnu substrátu.

Doporučený článek:  Vaječná maska vyživí vlasy a vypne pokožku

Nejběžnější příznaky jsou padání listů, žloutnutí nebo ztráta intenzivní zelené barvy listů, zakrslý růst rostliny, ztráta stability (hlavně u vysokých rostlin), okamžitý odtok vody přes substrát při zalévání – to pravděpodobně znamená, že kořenový systém vyplňuje většinu prostoru v květináči.

Zdroj obrázku: Freepik

Čas přesazování

Přestože účelem přesazení do nového substrátu je zlepšit podmínky, taková změna může být pro rostlinu šokem. Každá rostlina je jiná a v této situaci může reagovat odlišně, takže musíte zajistit, aby ošetření bylo pro rostliny co nejbezpečnější. Přesazovat se doporučuje ráno nebo večer. Prvním důvodem je vystavování květin vysokým teplotám. To je důležité hlavně během horkých letních dnů. V ideálním případě by teplota vzduchu měla být v rozmezí 15–20 stupňů.

Doporučený článek:  Spolehněte se na ovocné tělové peelingy pro krásnou pokožku

Přesazování může být skvělým časem, abychom se blíže podívali na stav kořenů rostlin. V jiné situaci je to bohužel dost obtížné. Pokud si všimnete suchých nebo shnilých kořínků, bez lítosti je odstraňte. Použijte sterilní a dobře nabroušený prořezávač nebo zahradní nůžky. Udržování hygieny je v tomto případě rozhodující, aby se zabránilo přenosu škodlivých patogenů z jiných rostlin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/shgen/best-times-for-transplanting.htm