Zdraví, Životní styl

Vědci prozradili nejlepší a nejhorší polohu při spánku. Hrozí dokonce Alzheimerova choroba

Co stojí za dobrou náladou po ránu? Bezpochyby kvalitní spánek, díky kterému jsou tělo i mysl odpočinuté. Počet hodin, dobře vyvětraná místnost a teplota vzduchu mají na spánek vliv, ale klíčová je poloha, která hraje roli při různých onemocněních, správná poloha dokonce dokáže snížit riziko Alzheimerovy choroby. Jaká poloha je pro noční regeneraci nejvhodnější a jaká je naopak extrémně škodlivá?

Nejen nepohodlí

Cítíte se ráno jako po celonoční šichtě? Tělo rozlámané a nálada pod psa? Na vině může být podle amerických vědců špatná poloha při spánku. Nesprávný mnohahodinový leh vede ke snížené regeneraci organismu, podle odborníků může zhoršit koncentraci mysli během dne, ale při dlouhodobém stavu zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby. Vědci v provedené studii potvrdili, že nezáleží jen na kvantitě, ale zejména na kvalitě. Zdřímnutí v pohodlné poloze pak může přinést více užitku než osmihodinový spánek v nesprávném lehu.

Doporučený článek:  Každoroční změny času jsou pro organismus šok. S únavou a depresí bojuje každý čtvrtý člověk
Zdroj obrázku: Freepik

Poloha je důležitá i pro mozek

Jak zregenerovat mozkové funkce během nočního spánku? Podle vědců má zásadní vliv poloha při spaní, protože při tradičním ležení na boku dochází k uvolnění a odplavení toxinů z tohoto řídícího orgánu. Efektivní vyčištění ulevuje tělu, stejně jako centrálnímu nervovému systému. A proč je důležité vyplavit toxiny? Především každodenní správný odpočinek zlepšuje chod mozku a snižuje riziko Alzheimerovy choroby. A v jakých polohách tedy spát pro dokonalou regeneraci?

Poloha na břiše má devastující účinky

Jak již bylo řečeno, snížit riziko Alzheimerovy choroby nebo jiných onemocněních lze správně zvolenou polohou spánku, zejména na boku. Naopak absolutně nejhorší polohou spánku je bezesporu ta na břiše, kdy dochází ke stlačení vnitřních orgánů a k nepřirozenému tlaku na páteř a nervovou soustavu. Po noci strávené na břiše nadto dochází ke svalovému napětí a ztuhlosti kloubů, vyšší je i riziko trávicích obtíží včetně refluxu.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/back-side-stomach-sleep-position-best/, https://www.allcarehealth.com/articles-events/articles/staying-healthy-alzheimer-s-dementia-sleep-position, https://www.heysigmund.com/which-sleeping-position-is-best-for-brain-health/, https://www.inc.com/melanie-curtin/the-sleep-hack-neuroscience-says-gives-your-brain-optimal-rest.html, https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions, https://www.sleepfoundation.org/sleep-hygiene/how-to-determine-poor-quality-sleep, https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/12/03/different-sleeping-positions/