Zdraví, Životní styl

Cigarety škodí nejen tělu. Podle britských vědců způsobují deprese a schizofrenii

Kouření cigaret není zdravé. Na tom se všichni shodneme. Po mnoho let jsme si ale mysleli, že je škodlivé jen pro naše plíce a cévy. Nyní vědci z Bristolu ukázali, že kouření cigaret je špatné také pro duševní zdraví. Přispívá k rozvoji deprese a schizofrenie. Výzkumy této problematiky jsou zatím na počátku a stále potřebují hlubší průzkum, ale již nyní můžeme říci, že kouření negativně ovlivňuje duševní zdraví.

Kuřáci mají vyšší riziko vzniku duševních poruch

Vědci z Bristolu vycházeli z údajů o kuřácích s duševními poruchami. V Anglii je asi 6 milionů kuřáků a 230 tisíc z nich trpí těžkými duševními poruchami. Celkem 1,6 milionu z nich dále trpí depresemi nebo úzkostnými stavy. Podle vědců to vypovídá o tom, že kouření zvyšuje riziko deprese a schizofrenie, a to o 54 až 132 procent). Velká Británie se nyní snaží snížit počet kuřáků ve své zemi, protože chce pomoci svým obyvatelům s fyzickým i duševním zdravím.

Doporučený článek:  Cukrovku může provázet řada komplikací, které běžné onemocnění přemění v smrtelnou chorobu
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv kouření na duševní zdraví

Kuřáci s duševní poruchou by situaci rozhodně neměli řešit sami. Jedná se o závislost a psychické poruchy, které je nutné řešit pomocí terapie. Lékaři by si měli uvědomit, že příznaky duševní poruchy způsobují, že lidé více kouří. Naopak kouření tyto příznaky způsobuje, takže jde o začarovaný kruh, se kterým musí terapeuti pracovat. Dobrou zprávou je, že duševně nemocní kuřáci mohou přestat kouřit, ale budou potřebovat odbornou pomoc.

Jaká je zkušenost bývalého kuřáka?

Žena, která se zúčastnila výzkumu vědců z Bristolu, je nyní již bývalou kuřačkou. Zároveň trpěla depresemi, se kterými si nevěděla rady. Jakmile přestala kouřit, její psychické i fyzické zdraví se obrátilo k lepšímu. Sama nemohla uvěřit tomu, že za jejími depresemi stálo kouření cigaret. Každý by podle ní měl vědět, že cigarety mají velmi negativní vliv na psychiku, i když si lidé často myslí opak a mají pocit, že se po vykouření cigarety cítí lépe.

Zdroj: https://www.nationalhealthexecutive.com/articles/smoking-causes-depression-and-schizophrenia, https://www.theguardian.com/society/2019/nov/06/smoking-may-increase-risk-of-mental-health-problems-study, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5157710/, https://www.bristol.ac.uk/news/2022/june/smoking-causes-depression-and-schizophrenia.html, https://www.purdue.edu/newsroom/purduetoday/releases/2022/Q1/connection-between-tobacco-use,-mental-health-important-to-understand.html