Stravování, Zdraví

Při migréně se podívejte nejprve do ledničky. Spouštěč bolesti může být skrytý právě tady

Migrény neboli opakující se jednostranné pichlavé bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory. Spouštěčem těchto neoblíbených a bolestivých problémů jsou například stres, únava, intenzivní podněty jako silné parfémy, éterické oleje a podobně. Každý má svůj recept, jak se migrény zbavit, ale ne vždy bohužel fungují. Tyto problematické stavy mohou být dle posledních výzkumů způsobeny také některými potravinami. Zkontrolujte proto obsah své ledničky!

Charakteristika migrény

Jedná se o opakující se jednostrannou intenzivní bolest hlavy, která má pulzující charakter. Mnohdy se rozvine do velmi závažných stavů celého organismu, při kterých není člověk schopen vykonávat každodenní činnosti. Migrény obvykle trvají od 4 do 72 hodin a poté spontánně zmizí. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří nevolnost, fotofobie, citlivost na pachy i zvuky.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny migrény

Existuje mnoho spouštěčů tohoto onemocnění. Těmi základními bývají menstruace, stres, únava, intenzivní vůně apod. Stává se, že se migréna objeví jako doprovodný příznak jiných onemocnění. S takovými případy se setkáváme u obézních lidí, u lidí s depresemi nebo se srdečními vadami.

Produkty z lednice, které mohou vyvolávat migrény

I potraviny mohou být spouštěči migrén. Mezi potraviny, které bychom neměli mít doma, pokud na migrény trpíme, patří citrusy, banány, avokádo, rajčata, červené papriky nebo špenát. Tyto produkty obsahují látky, které při konzumaci mohou vyvolávat bolestivé stavy. Také při nadbytku masa, uzenin, alkoholu nebo potravin obsahujících velké množství histaminu se ukázalo, že mohou spouštět migrény.

Jak migrény léčit

Mírné počáteční bolesti lze zmírnit volně prodejnými analgetiky, jako je ibuprofen nebo paralen. Pokud se migrény opakují často, doporučuje se návštěva odborníka. Někdy je totiž nutné sáhnout také po kardio lécích nebo antiepileptikách.

Zdroj: https://www.withcove.com/learn/migraine-trigger-foods