Životní styl

Pozitivní pesimismus pomáhá řešit problémy lépe než zarytý optimismus

Nejspíš už jste někdy slyšeli, že život je třeba brát s optimismem a sklenici vidět vždy napůl plnou. Dnes se ale podíváme na opačnou stranu mince – proč se někdy vyplácí pesimismus. Dosud převažuje názor, že optimisté mají jednodušší život a méně stresu. Ukazuje se však, že pozitivní myšlení za všech okolností není správnou cestou ke spokojenému životu.

Pesimisté byli zdravější

Němečtí vědci prováděli výzkum u několika starších lidí. Výsledky naznačují, že pesimisté z jejich řad jsou zdravější než jejich optimističtí vrstevníci. Vědci se domnívají, že je to proto, že pesimisté předvídají negativní aspekty budoucnosti a přijímají preventivní opatření – například přestanou kouřit, protože věří, že dostanou rakovinu, nebo si na výlet sbalí pláštěnku i přesto, že hlásí slunečné počasí, a v případě průtrže mračen nezmoknou.

Doporučený článek:  5 tipů proti jarní depresi: špatná nálada zmizí a tělo nakopne nová energie
Zdroj obrázku: Freepik

Na předpokládání negativních událostí tedy není nic špatného, dokud nás úplně neochromí a dokud nepropadáme zoufalství. Také není dobré, když nás pesimismus odrazuje od toho, čeho bychom chtěli dosáhnout, protože nám našeptává, že to stejně nemá smysl. Naopak by nás měl motivovat ke snaze překonávat veškeré překážky.

Připraveni na nejhorší

Tento pozitivní pesimismus se někdy nazývá také jako obranný pesimismus. Je to strategie, která klade důraz na připravenost na všechny nejhorší scénáře, které se mohou stát. S tímto pesimismem souvisí i Featherův zákon, který říká, že pozitivní události vnímáme jako méně radostné, pokud je očekáváme. Naopak na nepříznivé skutečnosti reagujeme mnohem hůře, jestliže je nečekáme.

Doporučený článek:  Spánek s otevřeným oknem má úžasné účinky na zdraví. Bohužel ale ne vždy
Zdroj obrázku: Freepik

V profesním životě funguje obranný pesimismus skvěle. Některé firmy dokonce mají mezi pozicemi člověka, jehož úkolem je vznášet kritické názory a negovat nové myšlenky. Ukázalo se, že týmy s takovým člověkem fungují daleko efektivněji. Pokud vás tedy někdo pokárá za pesimismus, nevnímejte to jako kritiku. Zarytí optimisté jen málokdy vidí nadcházející problémy a následně netuší, jak se s nimi vypořádat.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25751715/, https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.617183.de/diw_sp1027.pdf, https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/202108/how-pessimism-can-hijack-the-brain-and-subvert-motivation, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6309621/