Rady a tipy, Zdraví

Cukr je skrytý v mnoha potravinách, vzniká na něm závislost

Již naši předkové se neobešli bez čistého cukru, až jsme se na něm stali téměř všichni závislí. Jak se ale této závislosti zbavit a čím obyčejný cukr nahradit? Existují přírodní sladidla, mnohem lepší ale bude cukr vynechat úplně. Pro někoho to může být velká rána, může být podrážděný a jeho chování bude jiné než normálně.

Včely dokážou med vyrobit z čehokoli, co má alespoň 15 % cukru

Aktivisté z ekologických organizací se rozhodli vyzkoušet včely k detekci cukru, který se skrývá v potravinách a možná o něm ani nevíte. Hotové pytlíky polévek, hamburgerů nebo jiných potravin smíchali s trochou vody a krmili jimi včely. Výsledky jsou překvapivé. Tento hmyz dokázal většinu připraveného a uměle zpracovaného jídla přeměnit právě na med.

Zdroj obrázku: Freepik

Hodně cukru se skrývá především v pochutinách, jako je kečup, dresinky nebo hotové polévky. Ty přitom stačí jen zalít vodou a svačinu máte na světě. Najdete je všude v obchodech a pro lidské tělo jsou velmi návykové. Cukr je navíc levnou sladkostí. Pro naše předky to byla surovina, ke které se dostávali velmi těžko. Cukr do svého těla dostávali pouze z čerstvého a zralého ovoce. Nakonec se ale člověk naučil cukr vyrábět a jeho cena se snížila.

Cukr sice potěší chuťové buňky, ale nedoplní vitaminy ani další živiny

Cukr může způsobit spoustu zdravotních problémů, mezi které patří hlavně ty srdeční. Jestli ho v těle budete mít přebytek, projeví se to na játrech, může se vám zvýšit krevní tlak a také mohou trpět ledviny. Konzumace nadměrného množství cukru vede k nadváze a skončit může obezitou. Sladkosti poškozují mozek v místech, která jsou zodpovědná za pocit sytosti. Čím sladší jídlo bude, tím větší bude pocit najedení.

Zdroj obrázku: Freepik

Studie ohledně konzumace cukru se prováděly na myších: byly krmeny jídlem, které obsahovalo spoustu cukru. Jejich bakteriální flóra se změnila už po měsíci. Cukr je podle odborníků návykový stejně jako kokain, což bylo i prokázáno. Pokud závislý člověk nedostane cukr, může být podrážděný až agresivní. Nahradit ho můžete medem, xylitolem nebo dalšími umělými sladidly.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-sugar-addiction, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/added-sugar-where-is-it-hiding, https://alcoholstudies.rutgers.edu/sugar-addiction-more-serious-than-you-think/, https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7473911/, https://www.newhallhospital.co.uk/news/is-sugar-more-addictive-than-cocaine