Zdraví

Změna zápachu potu může být příznakem nemoci

Samotný pot je bez zápachu. Vůně je dána pouze bakteriemi, které se v ní vyvíjejí a mikroorganismy žijícími na povrhu našeho těla. V dnešním článku vám řekneme možné příčiny neobvykle zapáchajícího potu. V některých případech bude nutná rychlá návštěva lékaře.

Úlohy potu

Pot je přirozený chladicí systém našeho těla. Prostřednictvím kapiček vody vydáváme teplo ven a snažíme se v těle obnovit přirozenou teplotu. Během tohoto procesu vylučujeme toxiny a některé minerály z těla. Lidský pot se skládá hlavně z vody. Směs minerálních sloučenin, amoniaku, chloridu sodného nebo močoviny představuje pouze 2 procenta sekrece. Je to hlavně z tohoto důvodu, že samotný pot nemá vůni, neboť se skládá většinou z čisté vody.

Doporučený článek:  Plíce pomohou vyčistit eukalyptus, plicník a oregano

Jen málo lidí ví, že neobvyklý zápach potu může být znakem selhání některých orgánů. Pokud jste si všimli, že od určitého okamžiku pot voní jinak a podobá se například zápachu moči, v hlavě by se vám mělo rozsvítit červené světélko. Může to být totiž signál z ledvin o jejich selhání. Pokud si navíc všimnete únavy, celkové slabosti, bolesti kostí, šedé pokožky i zvýšené potřeby návštěv toalety, měli byste navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznak cukrovky

Pokud máte dojem, že ze svého potu cítíte vůni kvasícího ovoce, může to být příznakem cukrovky. Je to kvůli nedostatku správného množství inzulínu, cukr se následně začíná hromadit v krvi a vytvářejí se takzvaná ketonová těla. Jsou to právě tyto sloučeniny, které dávají neobvyklou vůni potu. Pokud cítíte aceton nebo vůni fermentujícího ovoce, navštivte svého lékaře, můžete zjistit, že jste nediagnostikovaný diabetik nebo váš způsob léčby cukrovky je nesprávný.

Doporučený článek:  Nadbytek cukru ve stravě ovlivňuje tělesné i duševní zdraví

Pokud máte zase časté bolesti břicha, jste neustále nafouknutí a nemáte chuť k jídlu, a navíc cítíte ze svého potu hnilobu nebo vepřová játra, určitě návštěvu lékaře neodkládejte. Tento neobvyklý zápach potu může být jedním z ukazatelů jaterních patologií. Tento orgán je extrémně zatížen – reguluje práci celého lidského těla, díky čemuž se zbavujeme toxinů. Pokud játra alarmují, nelze to ignorovat. Neprodleně navštivte lékaře.

Zdroj: https://www.clinipath.com.mt/post/is-it-normal-body-odour-or-diabetes, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-kidney-warning-signs, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sweat, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor