Zdraví

Slané brambůrky jsou pro tělo katastrofa. Zdravější varianta potěší organismus mnohem víc

Milujete slané brambůrky, ale jejich konzumaci chcete omezit? Vyzkoušejte takové, které budou o něco zdravější. Dodají vám do těla nějaké vitaminy, a ne jen prázdné tuky a cukry. Sušené plátky jablek nebo banánové lupínky jsou ideální volbou pro ty, kteří se neumí vzdát brambůrků, na druhou stranu vědí, že to pro jejich tělo není nic dobrého.

Vyzkoušejte něco nového

Záleží také na tom, jak zdravé chipsy si vyberete. V některých obchodech totiž prodávají chipsy, které se na první pohled tváří zdravě, ale jsou také plné cukru a dalších látek, které našemu tělu neprospívají. Lidé, kteří chtějí dodržovat zdravý životní styl, tak mohou být překvapeni tím, co do svého těla dávají. Volí je také rodiče, pro které je to snadná svačinka dětem, když nestíhají nic připravit.

Doporučený článek:  Maďarské švestky udrží trávení v dokonalé harmonii, v množství antioxidantů předčí dokonce borůvky

Jaké varianty zdravých zeleninových a ovocných chipsů jsou tedy vhodné a je vůbec v pořádku je konzumovat? Nakrájené nebo sušené ovoce může být vhodnou alternativou pro ty, kteří nestíhají připravovat svačiny nebo se chystají na výlet. Můžete si ho usušit v sušičce nebo jen tak na volno na topení. Určitě je lepší si dát kousek ovoce než slané chipsy, které mohou ve větším množství uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Méně kalorií, méně cukru

Záleží ale na tom, jestli si budete chipsy dělat doma, nebo si je koupíte. V kupovaných totiž také najdete ovoce, k tomu ale spoustu cukru a dalších konzervačních látek, bez kterých by potravina nevydržela delší dobu čerstvá. Klasické chipsy se dělají na oleji, takže není vhodné si je dopřávat. Navíc obsahují akrylamid, což je látka, kterou najdete také v klobásách nebo uzeninách. Proto je lepší zvolit ovocnou nebo zeleninovou variantu.

Doporučený článek:  Esenciální oleje potěší příjemnou vůní i jedinečnými účinky. Těchto sedm nesmí v lékárničce chybět

Ovoce jako takové obsahuje fruktózu, což je ovocný cukr. Bohužel tím, že banány nebo jablka nasušíte, získávají cukru mnohem více a stávají se tak kalorickou bombou, která není vhodná pro každého. 100 g sušených banánů obsahuje až 519 kcal, což je mnohem více než v čerstvé formě. Proto si dávejte pozor, jaké chipsy kupujete, a přemýšlejte nad tím, jestli se ovoce vyplatí sušit.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/are-banana-chips-healthy