Stravování, Zdraví

Řebříček je vhodný do koupele, snižuje bolest a působí blahodárně na pokožku

Řebříček je mimořádně užitečná, snadno dostupná, ale velmi podceňovaná rostlina. Svými účinky bude prospěšná během onemocnění, ale může také sloužit jako doplněk do koupele. Najít ji můžete skoro všude.

Jak vypadá tato rostlina

Řebříček je bylina z čeledi Asteraceae a může dosáhnout výšky až 80 centimetrů. Tato rostlina je pokryta jemnými chloupky a má dlouhé listy. Květy a plody jsou bělavé barvy a kvete od července do října. Není náročná na kvalitu půdy nebo povětrnostní podmínky, takže se jí daří na mnoha místech.

Doporučený článek:  Akné sníží každodenní péče o pokožku a vhodné potraviny

Třeba mít na paměti, že konzumace syrové, nezpracované rostliny může způsobit otravu. Klasickým příznakem otravy je vyrážka, bolesti hlavy a nevolnost. Kromě toho se nedoporučuje podávat tuto bylinu dětem mladším dvanácti let. Pokud jste však zdraví, můžete si z této rostliny připravit koupel nebo tinkturu.

Zdroj obrázku: Freepik

S čím může pomoci řebříček

Použití této rostliny se doporučuje při menstruační bolesti, neboť má diastolický účinek. Rostlina se také doporučuje při problémech s neplodností a menopauzou, a to kvůli fytoestrogenům obsaženým v rostlině. Řebříček uklidňuje a je také užitečný při léčbě kožních problémů. Pomáhá také při hojení ran, onemocnění ledvin, infekcích, poruše trávení, zánětu sliznice a peptických vředových onemocněních. Tato rostlina je také velmi populární při boji s křečovými žilami.

Doporučený článek:  Jaké alergie může způsobit používání kosmetiky

Řebříček je vynikajícím doplňkem koupele a jeho použití má uklidňující účinek na pokožku. Na přípravu roztoku potřebného pro koupel je třeba zalít 100 gramů sušené rostliny studenou vodou a nechat odstát 12 hodin. Potom se roztok musí chvíli povařit a až pak nalít do koupele. Z řebříčku můžete připravit i léčivou tinkturu. Rostlinu zalijte vodkou a umístěte na teplé místo po dobu 6 týdnů. Před pitím zřeďte trochu s vodou.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-151/yarrow, https://www.britannica.com/plant/yarrow, https://naomedical.com/info/benefits-of-yarrow-tea.html, https://www.healthline.com/nutrition/yarrow-tea, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411730418X