Rady a tipy

Zahradu ohrožuje několik malých i velkých škůdců

Škůdci v zahradě a na pozemku nedávají spát mnoha zahrádkářům. Ničí plodiny, okrasné rostliny a ovocné keře. Tvrdá práce by měla přinášet bohatou úrodu, takže není tak překvapující, že se každý bojí ztrát a destrukce. Níže uvádíme některé nezvané hosty a účinné způsoby, jak je vypudit z našeho pozemku.

Malé zvíře, velké škody

Hraboši jsou škůdci, kteří mohou způsobit skutečnou katastrofu na zahradě. Jedná se o malé hlodavce, kteří dosahují délky 15 centimetrů a jsou pokryti šedou nebo mírně červenou srstí. Kromě toho tato zvířata v zimě nespí, takže zahrada je ohrožena po celý rok. Živí se semeny, cibulkami, ale i kořeny rostlin. Nejlepší možností, jak se jich zbavit, je použít několik metod najednou. Vystraší je vůně česneku a máty, proto vysaďte tyto rostliny v blízkosti jejich úkrytů. Další metodou je použití zavěšených prázdných plechovek. Hluk je účinně vyděsí.

Krtek je malý hlodavec, který dosahuje hmotnosti asi 100 gramů a je pokryt hustou černou srstí. Kope tunely, což je charakteristickým znakem jeho přítomnosti v zahradě. Jeho kopání poškozuje kořenový systém rostlin a vytváří na našem pozemku nevzhledné kopce. Tohoto vetřelce odradíte banánovými slupkami nebo citrusovými zbytky, které vložíte do jeho tunelu. Jeho čich je velmi citlivý na tak ostré pachy.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek potravy je láká na naše zahrady

Pokud divočáci nenajdou dostatek potravy v lese, velmi rádi zavítají na naši zahradu. Obzvlášť mají rádi místa, kde se pěstuje řepa, mrkev nebo brambory. Snadno je poznáte podle rozsahu škod, které dokážou napáchat. První návrh na odstrašení těchto zvířat je rovnoměrně aplikovat na pozemek lidské vlasy. Když divočáci ucítí člověka, okamžitě utečou. Toto však funguje jen za slunečného počasí, protože déšť snadno smyje pach z vlasů. Můžete také zkusit zavěsit staré CD na větve stromů. Odražené sluneční paprsky budou skvělým prostředkem k vystrašení divokých prasat.

I když jsou jeleni přátelské a laskavé bytosti, k našemu pozemku až tak milosrdní nebudou. Vzhledem k tomu, že jde o býložravce, zahrada se pro ně může stát hotovým bufetem. Kromě vhodného oplocení použijte také zvonky nebo prázdné plechovky. Jejich zvuky jelena vystraší, ale nijak jim neublíží. Můžete také vyzkoušet pěstovat cibuli a česnek, protože jejich vůně jsou pro jeleny příliš intenzivní.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-get-rid-common-garden-pests