Jde o velmi časté a nepříjemné onemocnění, které trápí přes polovinu osob starších 30 let. Většina lidí se za ně však stydí a k odborníkovi se s nimi jen tak nevypraví. Vhodná diagnostika je ale nezbytná a čím dříve je začneme léčit, tím lépe!
Co jsou hemeroidy?
Hemeroidy má každý. Jde o žilní pleteň v dolní části konečníku a řitního otvoru. Máme je všichni. Pokud jsou v pořádku, nic se neděje. Problém nastává až v případě, že dojde k jejich zvětšení. Pak se může objevit krvácení, bolesti, pálení a svědění. Viníkem bývá v tomto případě sedavý způsob života, stres a špatné stravovací návyky.
Jak poznáte, že máte problém?
Prvním varovným signálem je čistě červená krev ve stolici nebo na spodním prádle. To může způsobit mnoho jiných faktorů, není třeba ihned panikařit. Mohou za to například i některé typy léků. Problém nastává ve chvíli, kdy se situace opakuje. Může jít totiž jak o příznak hemeroidů, tak i o příznak závažnějších onemocnění a návštěvu lékaře bychom neměli odkládat.
Co přispívá ke vzniku hemeroidů?
Kromě sedavého životního stylu může ke vzniku hemeroidů přispívat například nepravidelné vyprazdňování. Překvapivě může mít vliv i sport. Běh na dlouhé tratě, vzpírání, cyklistika, jízda na koni. Při těchto sportech se zvyšuje břišní tlak a to vede k rozvoji stagnace žil, důsledkem mohou být i hemeroidy. Další příčinou může být nevhodná strava. Vše, co způsobuje zácpu – výrazné koření, černý čaj, alkohol nebo sycené nápoje. Důležitý je naopak dostatečný příjem tekutin a vlákniny.
Kdy navštívit lékaře?
Ve chvíli, kdy je problém na začátku, se lidé snaží léčit sami s pomocí volně prodejných léků. V případě, že problém nedokážou vyřešit, je namístě návštěva proktologa. Lékař provede fyzikální a rektální vyšetření a na jejich základu nasadí správnou léčbu, dle stupně postižení buď konzervativní, nebo chirurgickou.
Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids