Rady a tipy

Proti mravencům působí efektivně skořice, jedlá soda nebo káva

I když jsou mravenci pracovitý hmyz a dokážou být pro zahrádkáře spojenci, mohou se také obrátit v noční můru. Dynamicky se rozvíjející kolonie mravenců jsou schopny zničit rostliny, dřevěné prvky zahradního zařízení, a dokonce podpořit přítomnost mšic. Jejich invaze se proto musí zastavit co nejdříve, jinak se situace může velmi rychle stát nezvladatelnou.

Proč jsou mravenci tak škodliví

Je těžké je jednoznačně zařadit do skupiny škůdců. Dokážou půdu a trávník vyčistit od organických zbytků. Také roznášejí semena, což výrazně usnadňuje setí určitých rostlinných druhů. Pokud se však usadí v naší zahradě natrvalo, výhody se velmi rychle dokážou změnit na negativa. Na jedné straně mravenci vyvrtají podzemní chodby, které podporují uvolňování půdy, ale zároveň mohou poškodit kořenový systém a sazenice okrasných i užitkových rostlin.

Doporučený článek:  Staré noviny najdou využití na zahradě jako mulč

Třeba také pamatovat na to, že mají-li mravenci nutriční nedostatky, například v období sucha, zařazují do svého jídelníčku výhonky mladých rostlin. Stavějí různé druhy hnízd. Může se stát, že se usadí na živých rostlinách, ale i na rozpadlém dřevě. Jejich stanoviště se často nacházejí také v podzemí. Bohužel si mravenci pro svá hnízda vybírají různá zákoutí. Například ve stěnách budov, altánků nebo zahradního nábytku a to může destruktivně poškodit strukturu.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní způsoby přímo z kuchyně

I když můžete na mravence použít profesionální přípravky ze zahradnických obchodů, v první řadě vyzkoušejte domácí prostředky. Je to mnohem levnější a ekologičtější řešení. Použít můžete například skořici. Lidé vnímají její vůni jako mimořádně příjemnou a chutnou, ale hmyz má na ni poněkud jiný názor. Rozptylte toto koření na místech, kde se shromažďují mravenci, nebo v blízkosti rostlin, které chcete před jejich návštěvou ochránit.

Doporučený článek:  Vybíráte kulečníkový stůl? Poradíme vám, na co se zaměřit

Kávová zrna můžete použít stejně jako skořici. Nejenže odradíte hmyz od návštěvy zahrady, ale budete také používat zbytky z kuchyně efektivním způsobem. Jedlá soda nebo prášek do pečiva jsou vhodné nejen na sladké pečivo. Jejich vlastnosti mají dráždivý účinek na mravence, takže se určitě nebudou chtít usadit v těchto nepříznivých podmínkách. Seznam použití octa je mimořádně dlouhý a přidat na něj můžeme také účinné odhánění hmyzu. Stačí, když jej smícháte ve stejném poměru s vodou a postříkáte povrchy, na kterých se hmyz hromadí.

Zdroj: https://www.towergarden.com/blog.read.html/en/2017/6/control-ants-in-the-garden.html