Rady a tipy

Staré noviny najdou využití na zahradě jako mulč

Mulčování půdy patří mezi nejúčinnější a hlavně nejjednodušší způsoby, jak bojovat nejen s nebezpečným plevelem. Ten otravuje rostliny a zabírá také místo zelenině a ovoci. Zahrádkáři používají obvykle jehličí nebo kompost. K likvidaci plevele ale poslouží také obyčejné noviny, které najdete v každé domácnosti. Naučte se je používat jako mulč, protože vaši zahradu obohatí.

Okrasné rostliny budou více kvést

Noviny rostlinám dodají nejen živiny, ale tak je ochrání před možnými škůdci. Plevel v zahradě by se také neměl ignorovat, protože rostlinám bere důležité živiny a nechává si je pro sebe. Najdete ho přitom nejen na záhonech, ale také na trávníku nebo chodníku. Je potřeba ho pravidelně odstraňovat. Většinou se k tomu používají chemické přípravky, ty ale můžete vynechat a vyzkoušet něco přírodního.

Plevel se dokáže velmi rychle šířit. Proto je vhodné půdu mulčovat. Mulčování brání rozvoji plevelu, protože nebude mít přístup ke slunečním paprskům. Vrstva novin navíc zpomaluje odpařování vody ze substrátu, takže rostliny jí nebudou tolik potřebovat a budete mít se zaléváním méně práce. Mulčovat můžete také před zimou, protože rostliny budou chráněné před mrazíky a nízkými teplotami.

Zdroj obrázku: Freepik

Mulčování je ekologickým způsobem, jak plevel odstranit

Jak správně mulčovat půdu novinami? Je to velmi jednoduché. Využívejte zdroje, které máte po ruce, protože jedině tak zajistíte, že dáte rostlinám a celé své zahradě to nejlepší. Představíme postup krok za krokem. Nejlepší bude zvolit černobílé noviny, které jsou tištěné na tenkém papíře. Barevné noviny mohou obsahovat nebezpečné barvy a lak, které pro rostliny nejsou vhodné.

Zeminu kolem rostlin přikryjte asi 3–4 vrstvami novin. Noviny navlhčete vodou, nejlépe pomocí rozprašovací lahve. Na papír pak můžete dát vrstvu zeminy, ale není to nutnost. Novinová podestýlka ochrání rostliny před plevelem, po několika týdnech ji pak snadno odstraníte. Jestliže se plevel znovu objeví, musíte celý postup opakovat.

Zdroj: https://www.bbg.org/news/using_newspaper_as_mulch