Zdraví

Kousnutí mravencem může vyvolat alergickou reakci

Slunečné počasí sice láká k venkovním aktivitám, ale bohužel se tím zvyšuje riziko, že vás kousne nejen klíště, ale také komár nebo mravenec. Právě mravenci mohou způsobit vážné alergické reakce, ale také do vašeho těla dostat nemoci, které jsou zdraví nebezpečné. Mravenci obecně nepatří mezi hmyz, který by byl nebezpečný. Kdo by si na něj měl ale dávat pozor?

Jaké jsou příznaky kousnutí mravencem?

Nejen u nás, ale také všude na světě existuje spousta druhů mravenců. Mezi nejagresivnější druhy mravenců patří mravenci červení. Jsou to mravenci, kteří na těle zanechají spoustu bolestivých ran. Vyskytují se v lesích pod kameny, dřevem nebo mechem. Většina mravenců miluje vlhko. Jejich kousnutí vyvolává alergickou reakci, málokdy ale na člověka zaútočí.

Doporučený článek:  Kopřiva patří mezi léčivé byliny dostupné každému

Mravenci člověka napadnou, když se cítí v nebezpečí. Proto je nevhodné jim například strkat klackem do mraveniště nebo jiného útočiště. Mravenec se snadno zakousne do kůže, do které pak vstříkne jed. Ten obsahuje kyselinu mravenčí a právě kvůli ní máme často alergickou reakci. Ta můžete vypadat jako podráždění, ale může způsobit velké zdravotní komplikace.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si ulevit od kousnutí mravencem?

Příznaků kousnutí může být mnoho. Jedním z nich je zarudnutí onoho místa a také svědění. Bolestivé místo je vhodné si namazat, protože může dojít až k nekróze kůže. Ochlazujte postižené místo, můžete použít gely nebo domácí prostředky. Vhodné budou obklady z jedlé sody. Tu stačí smíchat s trochou vody a pokrýt místo kousnutí. Většinou skvrna zmizí během několika dní.

Doporučený článek:  Ani na podzim nedají pokoj. Nebezpečná klíšťata číhají i ve městech, účinná ochrana ale existuje

Po kousnutí ale můžete dostat anafylaktický šok. Je to sice reakce, která po kousnutí mravencem nastává jen výjimečně, ale stává se to. Dýchací potíže, zvracení nebo oteklý obličej jsou jedněmi z příznaků, které se mohou objevit. Je nejlepší v takovém případě zavolat sanitku, protože šok může způsobit problémy s dýcháním a pacient může upadnout do bezvědomí.

Zdroj: https://www.webmd.com/allergies/anaphylactic-shock-facts, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22943-ant-bites, https://extension.umn.edu/insects-infest-homes/ants, https://www.health.com/condition/skin-conditions/ant-bites, https://www.britannica.com/animal/ant