Domov, Inzerce, Rady a tipy

Vybíráte kulečníkový stůl? Poradíme vám, na co se zaměřit

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kulečníkový stůl? Skvělé rozhodnutí. Než si ho ale objednáte, pořádně se zamyslete nad jeho parametry. Poradíme vám, podle čeho vybírat.

Kulečník je super pro jakýkoliv počet hráčů

Kulečníkový stůl je nejen pěkná frajeřina před přáteli, ale opravdu super věc, která se postará o skvělou zábavu bez ohledu na to, kolik se vás u něj sejde. Ať už se u vás sejde celá rodina či parta lidí, nebo se k němu postavíte jen vy sami, vždy se skvěle zabavíte. Navíc nejde o žádnou únavnou fyzickou aktivitu ani o hru, u které byste se všichni museli celou dobu stoprocentně soustředit. Můžete si tedy během hry i povídat, popíjet a občerstvovat se. Prostě ideální zábavní prvek.

I kulečníkových stolů je ale hned několik možných druhů. Jak vybrat ten správný si nyní přiblížíme.

Jaký kulečník chcete hrát?

Doporučený článek:  Impregnovat obuv nebo oblečení můžeme i domácími prostředky

Jako první věc byste si měli ujasnit, jaký druh kulečníku vlastně budete chtít hrát. Podle toho pak můžete vybírat stůl a další kritéria.

Základní dělení jsou dvě:

  1. Stůl na karambol

Karambol se hraje bez děr, tudíž budete potřebovat speciální stůl, který nemá díry. V karambolu jde, jak sám název napovídá, o karamboly koulí, tedy o dotyky, které počítá počítadlo. Kromě stolu, tág a počítadla budete tedy potřebovat 3-4 koule o průměru 61,5 mm.

  1. Stůl na biliard

Oproti tomu biliard se hraje na stole s dírami. Je velmi oblíbený a vyskytuje se častěji než zmiňovaný karambolový stůl. I ten má ale tři různé podoby:

  • Poolový stůl – u nás nejoblíbenější a nejčastější. Pool se hraje se 16 různě barevnými koulemi o průměru 57,2 mm a účelem hry je dostat koule v co nejkratším čase do děr ve stole.
  • Snookerový stůl – u nás není zdaleka tak oblíbený jako stůl poolový a narazit na něj můžete spíše za hranicemi. Jedná se o anglickou verzi kulečníku.
  • Pyramidový stůl – u nás ho prakticky nenajdete. Jedná se o ruskou verzi kulečníku.
Doporučený článek:  Chcete-li si nabarvit vlasy, nemusíte hned sahat po chemikáliích

Na velikosti záleží

Když už jste si ujasnili, co vlastně doma budete chtít hrát, zaměřte se na velikost. Na té totiž v případě kulečníkového stolu opravdu záleží.

Nemusíte se bát, i kulečníkové stoly jsou k dostání v několika velikostech. Podívat se můžete třeba tady: https://hop-sport.cz/kulecnikove-stoly/

Jak tedy vybrat správnou velikost kulečníkového stolu? Především podle velikosti místnosti, do které budete chtít stůl umístit. Nezapomeňte, že potřebujete prostor nejen pro samotný stůl, ale i na pohyb lidí kolem něj a na samotnou hru, kdy potřebujete dostatek místa kolem sebe, abyste mohli pohodlně hrát a používat tágo. Počítejte tedy minimálně se 150-270 cm na všechny strany kolem stolu.

Materiál, design a životnost spolu úzce souvisí

Doporučený článek:  Zima láká k cestám do oblíbených zemí

Podle výběru materiálu můžete odhadnout i životnost stolu a obtížnost údržby. Materiál také obvykle určuje celkový vzhled stolu.

  • Břidlicová deska – Pravý kulečníkový stůl má mít břidlicovou desku a konstrukci z masivu. Tato kombinace také zajišťuje stolu dlouhou životnost a snadnou údržbu. Je však velmi těžký a také nepatří mezi nejlevnější.
  • Dřevěná deska – Dřevěná deska osazena dřevotřískou nebo laminem a konstrukce z kovu. Takový stůl je méně stabilní a má nižší životnost. Je ale lehčí a hlavně výrazně levnější.

Co se týká designu, tedy barvy a celkového stylu, záleží na vašich preferencích. Můžete mít kulečníkový stůl v rustikálních nebo naopak minimalistických tvarech. A i když je tradiční barva plátna zelená, stále více se oblibě těší i modrá a červená.

Nejen designovým, ale hlavně praktickým doplňkem je také ochranný potah obvykle z koženky či sametu, ale i z jiných materiálů.

Výběr je jen na vás (a vašem rozpočtu). Litovat ale rozhodně nebudete.