Rady a tipy

Kopřiva je velmi zdravá bylina, která má špatnou pověst. Její praktické využití každého překvapí

Kopřivu na zahradě asi nikdo nevidí příliš rád, zatracovat byste ji ale neměli. Kopřiva je totiž bohatá na vitamíny C, K a B2 a také na křemík, vápník, železo i hořčík. Nejvíce prospěšných látek mají mladé listy kopřivy před rozkvětem. Pokud si jich pár utrhnete, prospějí vám jak vnitřně, tak při vnějším použití. Kopřivy sbírejte vždy v čistém prostředí daleko od silnic a továren.

Kopřiva místo salátu

Kopřiva se dá jíst v syrovém stavu v salátech, obzvláště dobře chutná se špenátem, cibulí a česnekem. Používá se také do polévek a pomazánek, nádivek a játrových knedlíčků. Nejběžnější způsob konzumace je ve formě bylinkového čaje, kdy několik lístků zalijete horkou vodou, necháte pět až deset minut odstát a vypijete.

Doporučený článek:  Postarejte se správně o své tetování a bude vypadat pořád dobře

Pesto se obvykle vyrábí z bazalky, lze ho ale vyrobit téměř z každé jedlé byliny, a proto ani kopřiva není výjimkou. Listy kopřivy spařte a propláchněte studenou vodou. V mixéru rozmixujte libovolné ořechy s pár stroužky česneku (podle chuti), pak přidejte trochu olivového oleje a parmezán. Jako poslední přidejte propláchnuté kopřivy a vše důkladně rozmixujte.

Kopřiva na vlasy

Kopřiva posiluje vlasové cibulky, redukuje mastnotu a odstraňuje lupy. Deset až dvacet čerstvých listů kopřivy přelijte vroucí vodou a počkejte, až vychladne. Pak nálev sceďte a vetřete po umytí do pokožky vlasy. Do nálevu můžete také přidat jablečný ocet a přelít s ním celé vlasy na závěr mytí, budou lesklejší a zdravější.

Doporučený článek:  S domácími léky bude léčba herpesu mnohem rychlejší. Nezklame med, cibule ani zubní pasta

Když ke dvěma hrstem čerstvých kopřivových listů přidáte jednu hrst levandulové natě, hrst kořene lopuchu a větší sklenici alkoholu tak, aby se všechny bylinky ponořily, získáte jedinečnou vlasovou tinkturu. Nechte ji odpočívat na slunném místě asi tři týdny. Nakonec tinkturu sceďte a zřeďte stejným množstvím vody. Po umytí ji můžete masírovat do vlasové pokožky, abyste se zbavili lupů a zmírnili maštění vlasů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle