Kopřivu na zahradě asi nikdo nevidí příliš rád, zatracovat byste ji ale neměli. Kopřiva je totiž bohatá na vitamíny C, K a B2 a také na křemík, vápník, železo i hořčík. Nejvíce prospěšných látek mají mladé listy kopřivy před rozkvětem. Pokud si jich pár utrhnete, prospějí vám jak vnitřně, tak při vnějším použití. Kopřivy sbírejte vždy v čistém prostředí daleko od silnic a továren.
Kopřiva místo salátu
Kopřiva se dá jíst v syrovém stavu v salátech, obzvláště dobře chutná se špenátem, cibulí a česnekem. Používá se také do polévek a pomazánek, nádivek a játrových knedlíčků. Nejběžnější způsob konzumace je ve formě bylinkového čaje, kdy několik lístků zalijete horkou vodou, necháte pět až deset minut odstát a vypijete.
Pesto se obvykle vyrábí z bazalky, lze ho ale vyrobit téměř z každé jedlé byliny, a proto ani kopřiva není výjimkou. Listy kopřivy spařte a propláchněte studenou vodou. V mixéru rozmixujte libovolné ořechy s pár stroužky česneku (podle chuti), pak přidejte trochu olivového oleje a parmezán. Jako poslední přidejte propláchnuté kopřivy a vše důkladně rozmixujte.
Kopřiva na vlasy
Kopřiva posiluje vlasové cibulky, redukuje mastnotu a odstraňuje lupy. Deset až dvacet čerstvých listů kopřivy přelijte vroucí vodou a počkejte, až vychladne. Pak nálev sceďte a vetřete po umytí do pokožky vlasy. Do nálevu můžete také přidat jablečný ocet a přelít s ním celé vlasy na závěr mytí, budou lesklejší a zdravější.
Když ke dvěma hrstem čerstvých kopřivových listů přidáte jednu hrst levandulové natě, hrst kořene lopuchu a větší sklenici alkoholu tak, aby se všechny bylinky ponořily, získáte jedinečnou vlasovou tinkturu. Nechte ji odpočívat na slunném místě asi tři týdny. Nakonec tinkturu sceďte a zřeďte stejným množstvím vody. Po umytí ji můžete masírovat do vlasové pokožky, abyste se zbavili lupů a zmírnili maštění vlasů.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle