Zdraví

Imunitu posílí správný jídelníček a pravidelné otužování

Imunitu bychom si měli budovat už od malička. Každý den si dopřávat pravidelnou porci nejen ovoce, ale také zeleniny, bílkovin, vlákniny a také zdravých tuků. Konec léta je tak vhodným obdobím, kdy začít imunitu posilovat, protože nás čekají náročné měsíce, ve kterých se nachlazení střídá s chřipkou a dalšími nemocemi.

Zelenina a ovoce zdraví nezachrání

Pokud dbáte na zdravý životní styl, možná se vám nachlazení vyhýbá už několik let. I tak se ale může stát, že onemocníte. Proto je dobré imunitu posilovat, a to především domácími metodami, které jsou zdraví prospěšné a rozhodně do těla nebudete dostávat žádné toxické látky. Ještě než přijde sychravý podzim, dopřejte si porci nejen zdravých potravin, ale také nápojů.

Doporučený článek:  Sladká kobliha k snídani zní jako ideální start dne. Ve skutečnosti je pro tělo pohroma

Rostlinné tuky, zelenina, ovoce a také pitný režim vám zajistí, že se budete celý podzim a zimu cítit v pohodě a bez nemocí. Jaké produkty podpoří imunitní systém? Můžete si dát především zeleninu a ovoce, které jsou bohaté na vitaminy, hlavně A, C nebo E. Sem patří například mrkev, rajčata, paprika, rybíz nebo jahody. Můžete si dopřát také jogurty, kefír nebo podmáslí, které podpoří střevní mikroflóru a upraví vyprazdňování.

Zdroj obrázku: Freepik

Proti nachlazení bojujte otužováním

Cibule nebo česnek jsou skvělými potravinami, kterými se můžete zbavit různých onemocnění. Můžete si je dopřát v syrovém stavu, nebo si je přidat do různých salátů a jiných jídel. Luštěniny jsou bohaté na zinek, zelí zase působí antisepticky. Šťávu ze zelí si můžete dát klidně každý den.

Doporučený článek:  Cukrovku může provázet několik příznaků

Abyste nebyli nemocní, můžete se také otužovat. Je to sice delší proces, ale dává vám spoustu energie, ženy určitě potěší, že se zbaví celulitidy. Postupujte ale opatrně, nejdříve vyměňte horkou sprchu za vlažnou a postupně stahujte teplotu. Zkusit můžete také řeky nebo rybníky, ve kterých zůstaňte ponoření jen pár minut. Budete se cítit mnohem lépe, a pokud vám otužování vydrží, přinese to jen pozitivní výsledky.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10221607/, https://www.healthline.com/health/cold-water-therapy, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-boost-the-immune-system, https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/enhance-immunity/index.html, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/winter-illness-guide