Zdraví

Příčiny růžovky v obličeji lze redukovat

Růžovka je poměrně častý dermatologický problém, který může být zapříčiněn různými faktory. Jeho hlavním projevem je rozšiřování cév na tvářích a v okolí nosu a obvykle se vyskytuje jako důsledek určitého podráždění nebo nevhodných výživových návyků.

Růžovkou trpí především ženy a dívky – nejedná se o nijak zvláště závažný stav, ale může mít velký vliv na sebevědomí. Pokud se růžovka objeví náhle a poté zase zmizí, může se jednat pouze o nahodilý jev způsobený reakcí na nějakou změnu (ve stravování, na látky obsažené v kosmetice apod.). V případě, že se ovšem objevuje pravidelně, je potřeba růžovku řešit jako chronický dermatologický problém.

Doporučený článek:  Zarudlé nehty je nutné ihned řešit. Nebezpečný zánět může nabrat ještě větších rozměrů
Zdroj obrázku: Freepik

Co růžovku obvykle způsobuje

Roztažení cév v obličeji je obvykle spojováno s citlivostí pleti. Růžovka se tak objevuje často jako reakce na jeden nebo více faktorů. Mezi ty nejčastější patří:

  • náhlá změna teploty,
  • působení slunečního záření,
  • nevhodná součást stravy,
  • kosmetika.

Růžovka je v podstatě zánětlivým onemocněním, které se spolupůsobením uvedených faktorů může ještě zhoršovat. Prvním krokem v léčbě růžovky je tak odstranění spouštěcího mechanismu.

Náhlá změna teploty

Přechod z teplého do studeného prostředí a naopak může způsobit nedostatečnou adaptaci pleti na obličeji okolním podmínkám. V takovém případě dojde k nežádoucímu prokrvení pokožky, které vytvoří zánětlivé prostředí. Tímto způsobem může k podráždění dojít například v sauně.

Doporučený článek:  Nenápadná, ale životně důležitá. Slinivku je třeba chránit, některé potraviny ji mohou úplně zničit
Zdroj obrázku: Freepik

Sluneční záření

Sluneční paprsky kůži vysušují a citlivá pleť má v takovém případě tendenci obličej víc prokrvovat, aby se ochlazoval. Pokud již zánět na kůži přetrvává, sluneční záření může růžovku ještě zhoršit. Obdobně například návštěva solária.

Nevhodná strava

Růžovka se také může objevit při náhlém zvýšení příjmu cukrů. Pokud trpíte růžovkou, měli byste omezovat nejen sladkosti, ale i sladké nápoje nebo rychlé občerstvení, které obsahuje velké množství cukru.

Kosmetika

Problém pro citlivou pleť může představovat především kosmetika s alkoholovou bází (produkty na čištění pleti) nebo peeling s velkými částicemi. Pokud trpíte růžovkou, těmto produktům se vyhýbejte.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics, https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/rosacea, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/symptoms-causes/syc-20353815, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8596706, https://www.webmd.com/diabetes/features/how-sugar-affects-your-body