Zdraví

Zarudlé nehty je nutné ihned řešit. Nebezpečný zánět může nabrat ještě větších rozměrů

Máte problémy s nohama? Jsou oteklé, máte zarudlé nehty nebo se objevuje hnisavý výtok? Možná se jedná o paronychii. Je to problém, který velmi často řeší podiatři. Může být důsledkem plísně na nohou, ale také je toto onemocnění způsobené okusováním nehtů na rukou. Pokud si nehty na nohou nestříháte správně, také se může tato nemoc objevit. Na co si dát pozor a jaké jsou příčiny?

Zarůstání nehtů může být bolestivé

Paronychie je zánět nehtového záhybu, který se objeví okolo nehtů. Může se vyskytnout nejen na nohou, ale také na rukou. Jsou dva typy onemocnění – akutní a chronická paronychie. Akutní mohou způsobit nejen bakterie, ale také malé boty nebo nesprávné stříhání nehtů a kůžičky. Dávejte si pozor také v případě, že máte zlozvyk okusovat si nehty.

Doporučený článek:  Játra trpí nejen alkoholem. Nenápadné produkty mohou orgány poškodit mnohem víc

Chronická paronychie vznikne kvůli tomu, že jsou ruce nebo nohy vystavené chemických přípravkům. Objevuje se tak často u uklízeček nebo lékařů. Nakažení mohou být také plavci, protože v bazénech se používá chlor. Pokud tak denně trénují, mohou se objevit zarudlé nehty nebo další příznaky. Žádný z příznaků by se neměl podceňovat a o nohy bychom měli pravidelně pečovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké příznaky se objeví?

Prvním příznakem nemoci je otok na nehtech. Puchýřky, změna barvy nehtů nebo i další se objeví po několika dnech. Projevit se mohou na rukou i na nohou. Jak tuto nemoc vyléčit? Vyzkoušet můžete domácí masti a další prostředky. Záleží na příčině, ale většinou se používají masti na předpis, které obsahují antibiotické látky.

Doporučený článek:  Potraviny s nízkým glykemickým indexem přispějí k udržení pevného zdraví

Masti nebo přípravky si můžete vyrobit i doma, například ze šedého mýdla nebo jedlé sody. Základem toho, aby se nemoc neobjevila, je správně si zastřihovat nehty, ať se jedná o ruce, nebo nohy. Nehty na nohou rostou pomaleji, takže je stačí stříhat jednou za 3–4 týdny. Stříhejte je nejlépe do hranatého tvaru, kulatý byste nikdy neměli zvolit.

Zvolit: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15327-nail-infection-paronychia