Zdraví

Vitamín A je nezbytný pro zrak i pokožku. Jeho nadbytek však s tělem nepříjemně zamává

Dostatek vitamínu A i mnoha dalších je pro lidský organismus velmi důležitý. Vitamín A je zodpovědný za zdraví zraku, podílí se na tvorbě červených krvinek a pozitivně ovlivňuje také stav pokožky. Nedostatek i nadbytek vitamínu A jsou pro zdraví nebezpečné. Na to pamatujte ve chvíli, kdy se ho rozhodnete doplňovat. Co může způsobit předávkování vitamínem A?

Na co naše tělo potřebuje vitamín A?

Vitamínem A se často označuje skupina chemických sloučenin, které jsou rozpustné v tucích a některých karotenoidech. Tyto sloučeniny jsou zodpovědné za fungování našeho organismu. Důležité jsou hlavně pro oči, ale také pro reprodukční a imunitní systém, protože pomáhají s bojem proti bakteriím a virům. Jestli chcete mít krásnou pokožku, vlasy a nehty, budete ho také potřebovat.

Doporučený článek:  Bezový sirup příjemně osvěží a doplní důležité vitaminy

Vitamín A se nachází v mnoha potravinách. Nejedná se vždy jen o ovoce a zeleninu. Najít ho můžeme v hovězích játrech, vejcích, zrajících sýrech, mléku, másle nebo v rybách. Z ovoce a zeleniny si můžete vychutnat mrkev, špenát, kapustu, dýni, brokolici, sladké brambory, meruňky nebo broskve. Ve všem je poměrně vysoký podíl vitamínu A.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky předávkování vitamínem A

Vitamín A můžete samozřejmě doplňovat také pomocí doplňků stravy. Měli byste ale myslet na to, že ve velkém množství může být vitamín A toxický. Odborníci doporučují, aby ženy konzumovaly maximálně 700 mikrogramů denně a pro muže je denní dávka 900 mikrogramů. Jakmile tuto hranici překročíte, můžete se potýkat s nepříjemnými příznaky.

Doporučený článek:  Brambory jsou pro diabetiky zapovězené. V jedné formě si je přesto mohou dopřát i oni

Setkat se můžete s gastrointenstinálními poruchami, jako je průjem nebo zvracení. Stejně tak se kůže zbarví do oranžové nebo žluté. Velmi časté je také podráždění a svědění kůže, bolesti hlavy, migrény, fotofobie (světloplachost), lámavé nehty nebo vypadávání vlasů. Bohužel to může dojít i k větším problémům, jako je zvětšení jater nebo sleziny.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/hypervitaminosis-a