Zdraví

5 mýtů o infarktu, kterým lidé stále věří. Riziko se týká každého, prevence není všemožná

O infarktu koluje mezi lidmi mnoho mýtů. Některé z nich přitom mohou být i nebezpečné. Mnoho lidí věří, že infarkt myokardu je záležitostí jen starých nebo nemocných lidí a ignorují příznaky, i když je mají. S jakými nejčastějšími mýty se můžete setkat? A čemu byste nikdy neměli věřit? Podívejme se na největší mýty, které rozhodně nejsou pravdivé!

Infarkt je nemocí seniorů

Tento mýtus je velmi známý a slyšíme ho všude. Bohužel to není vůbec pravda. V posledních letech přibývá také lidí nad 40 let, kteří měli infarkt. Častější je to přitom u mužů. Ženy jsou ale také vystaveny tomuto riziku. Paradoxně je infarkt myokardu pro mladší generace více nebezpečný, protože na něj umírají častěji než senioři.

Doporučený článek:  Křečové žíly jsou strašák mnoha žen. Při správné prevenci se nemusejí nikdy objevit

Velmi často se říká, že jedna sklenka červeného vína pozitivně ovlivní oběhový systém a předchází infarktu. Není to pravda. Alkohol má negativní vliv na srdce, protože zvyšuje krevní tlak. Proto byste tomu neměli věřit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pár kilo navíc není žádný problém

Nadváha (i pár kilo) se často nepovažuje za nic strašného. Opak je pravdou. Nadváha a obezita totiž zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vedou k rozvoji hypertenze, cukrovky, aterosklerózy a k vysokému cholesterolu.

Zdravý životní styl a strava vás bezpečně ochrání před infarktem. Bohužel ani tohle není pravda. Strava a životní styl jsou velmi důležité faktory, ale nedokážou vás zachránit vždy. Můžete ale díky nim hodně minimalizovat riziko, že zemřete na infarkt, a to v jakémkoli věku.

Doporučený článek:  Díky oblíbeným bylinkám půjde hubnutí jedna radost. Kromě čajů je lze snadno použít při vaření

Příznaky přichází pomalu

Mnoho lidí věří, že se příznaky objeví i několik dnů předem a lidé díky tomu mají čas reagovat, když si jich všimnou. Pravdou je, že příznaky poznáte až ve chvíli, kdy k infarktu dojde. Tzv. předinfarktový stav skutečně existuje, ale jedná se o příznaky srdečního selhání, které můžou vést k infarktu. Nejedná se ovšem o příznaky samotného infarktu.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/7-most-common-heart-disease-myths