Nezařazené

Oblíbený životabudič může působit ještě lépe. Objevte nejlepší čas pro šálek kávy

Káva je úžasným stimulantem, který pijeme nejen kvůli její chuti a vůni, ale také kvůli energii, kterou nám vlévá do žil. Pro každého jednotlivce existuje ideální čas, kdy by měl kávu pít. Vědci přišli na algoritmus, který dokáže tento čas určit pro každého z nás. Bohužel se k tomuto algoritmu asi většina z nás nedostane. Můžeme tedy jen experimentovat. Věřte ale, že dokonalý čas na kávu skutečně existuje.

Zdravotních benefitů kávy je nespočet

Kávu milujeme, protože díky ní dokážeme fungovat i brzy ráno a jsme čilí, když přijdeme do práce. Není se čemu divit, protože kofein dodává energii, zlepšuje koncentraci, a chuť kávy je jednoduše lahodná. Někteří lidé se ovšem domnívají, že jim káva může uškodit. Pravda to je jedině v případě, že vypijete šest a více šálků kávy denně. Jestli si dáte jen jeden nebo dva šálky denně, nemáte se čeho obávat. Právě naopak. Můžete se těšit na mnoho zdravotních benefitů.

Doporučený článek:  Šitíčko už hospodyňky nenosí. Místo něj pomůže lepidlo, kterým opraví jakoukoliv díru na oblečení během okamžiku
Zdroj obrázku: Freepik

Podle článku publikovaného v Alimentární farmakologii a terapii můžeme zjistit, že pravidelné pití kávy podporuje zdraví jater. Vědci doložili, že pravidelné pití kávy snižuje riziko cirhózy jater až o 65 procent, pokud budete pít čtyři šálky hřejivého nápoje každý den. Při vypití dvou šálků denně se jedná o 22 procent. Čím více kávy, tím nižší riziko cirhózy jater. Zlepšuje ale také činnost kardiovaskulárního systému, takže budete mít nižší riziko srdečních onemocnění.

Kdy je nejlepší pít kávu?

Hodně lidí si vychutnává kávu jen pro její chuť nebo společenské důvody. Jestli si chcete užít maximálního množství energie z kofeinu, musíte ji vypít v určitou dobu. Tu dokáže stanovit algoritmus. Vědci dokázali, že správný čas na kávu dokáže zvýšit efektivitu kofeinu až o 64 procent. To byste na sobě rozhodně pocítili, a proto můžete s časem sami experimentovat a pozorováním zjistit, jaká doba je nejlepší právě pro vás.

Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jsr.12711, https://www.healthline.com/nutrition/top-evidence-based-health-benefits-of-coffee, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/apt.13523, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7739593/