Zdraví

Pokles libida je častým vedlejším účinkem některých běžných léků

Snížené libido a nedostatek touhy mohou mít velmi negativní dopad na každý vztah. Jejich příčin je velmi mnoho, od chronického stresu až po závažná onemocnění, jako je cukrovka, ateroskleróza nebo onemocnění nervového systému.

Antidepresiva a snížené libido

Antidepresiva jsou bezpochyby nezbytnou a účinnou součástí léčby deprese u mnoha lidí. Snížené libido je bohužel jedním z nejčastějších nežádoucích účinků při užívání této skupiny léků. Podle některých studií se tento problém týká až 80 % pacientů. Snížení libida není jediným nežádoucím účinkem, který se může během léčby antidepresivy objevit. Pacienti si také často stěžují na problémy s erekcí.

Doporučený článek:  Káva je výborná a příjemně povzbudí. Přesto není vždy nejlepší volbou

Antipsychotika používaná při léčbě schizofrenie a bipolární poruchy jsou další skupinou léků, u nichž existuje vysoké riziko nežádoucích účinků, včetně snížení libida. Odhaduje se, že sexuální dysfunkce během sexuální terapie klesne u více než poloviny mužů. Předpokládá se, že hlavní roli hraje blokáda dopaminových receptorů v mozku a zvýšení hladiny prolaktinu v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik

Hormonální antikoncepce a sexuální apetit

V současné době je k dispozici mnoho různých metod hormonální antikoncepce. Jedná se o účinné metody prevence otěhotnění, které by při správné volbě neměly mít vedlejší účinky. Pokud však nejsou dobře sladěny, mohou se při jejich užívání objevit různé nežádoucí účinky, včetně snížení libida. Ženy si stěžují na sníženou touhu po sexu a pociťují menší potěšení při sexu než dříve. Může se také objevit bolest a citlivost prsou.

Doporučený článek:  Někteří hosté mohou s sebou přinést nepříjemné překvapení. Tohle návštěvě nikdy nedovolte

Snížené libido je velmi závažný nežádoucí účinek, který často vede pacienty k ukončení užívání léku. Neměli by se však rozhodovat sami. Pokud tak učiní sami, vystavují se riziku recidivy onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu. Pokud jste při užívání jakéhokoli léku zaznamenali pokles libida, neodkládejte návštěvu lékaře.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15216-low-libido-low-sex-drive, https://www.health.harvard.edu/womens-health/when-an-ssri-medication-impacts-your-sex-life, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3623530/, https://www.healthline.com/health/birth-control-effects-on-body