Zdraví

Výkyvy nálad a apatie mohou být doprovodnými příznaky Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je závažné neurodegenerativní onemocnění, které vede k demenci. Postihuje zejména lidi po dosažení věku 65 let. Avšak mnozí lidé v mladším věku mají obavy, že by mohli být postiženi touto nemocí. Výzkumníci zkoumali, jaké příznaky se objevují u většiny pacientů s Alzheimerovou chorobou předtím, než dojde ke ztrátě paměti.

Snížení duševní výkonnosti

Alzheimerova choroba je často spojena se snížením duševní výkonnosti vyplývající z přibývajících let. Obvykle postihuje lidi starší 65 let, ale medicína také zná případy, kdy se první příznaky onemocnění objeví mnohem dříve. Způsobuje všeobecnou demenci a ztrátu paměti. Její příčiny nejsou zcela známy, ale často je s jeho výskytem indikována genetická predispozice.

Doporučený článek:  Nadbytek cukru ve stravě ovlivňuje tělesné i duševní zdraví

Mezi faktory, které statisticky zvyšují riziko Alzheimerovy choroby, lékaři zařazují vyšší věk, cukrovku a genové mutace, které způsobují rodinnou Alzheimerovu chorobu. Tato nemoc je stále jednou z nemocí, které se neustále zkoumají. Vědci se zajímají o aspekty, jako jsou faktory, které zvyšují riziko vzniku onemocnění, nebo dříve neznámé příznaky, které mohou předznamenat nástup onemocnění v budoucnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Neuropsychiatrické příznaky

Výzkumníci se rozhodli prozkoumat, proč se příznaky jako apatie a podrážděnost objevují u většiny pacientů s Alzheimerovou chorobou ještě předtím, než dojde ke ztrátě paměti. Tým výzkumníků identifikoval receptor v mozku, který při Alzheimerově chorobě vede ke ztrátě neuronů a synaptické struktury. Ještě předtím, než se vyskytnou kognitivní deficity, značný počet pacientů s touto chorobou začne vykazovat výkyvy nálad a má vyšší šanci na rozvoj příznaků deprese.

Doporučený článek:  Maliny jsou napěchované zdravím. 3 zázračné nápoje udrží tělo fit po celý rok

Studie se zaměřila na část mozku, jejímž hlavním úkolem je aktivovat motivační systém a stimulovat činnost. Přeměňuje touhy a přívaly optimismu na sérii chování, která vedou ke konkrétním činům. Doktoři uvedli, že oblast byla studována proto, aby pochopili tyto motivační a emocionální procesy. Předchozí studie ukázaly, že objem této části mozku se snižuje u dospělých s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6095925, https://www.nia.nih.gov/health/what-happens-brain-alzheimers-disease, https://www.nia.nih.gov/health/what-causes-alzheimers-disease, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/symptoms-causes/syc-20350447, https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers