Krása, Zdraví

Maliny opředené legendou dodnes fascinují svými účinky na zdraví i pro mladistvou krásu

Maliny znají v jižních zemích, ale také na dalekém severu, kam se dostaly z oblasti Malé Asie, dnešního Turecka. Chutnají skvěle samotné, v dezertech, ale jsou také zázrakem v kosmetice pro své léčebné a hojivé vlastnosti. Dokonce mají omlazující účinky, protože stimulují obnovu buněk, honosí se protizánětlivými vlastnostmi a v neposlední řadě jsou skvělé pro trávení. Maliníkový čaj je zázrakem pro těhotné, protože usnadňuje porod. Proč jsou maliny ceněné po celá staletí a měli bychom je užívat co nejčastěji?

První zmínky o malinách z Kréty

Jedním z prvních, kdo se zmiňuje o lahodných bobulích rostoucích na plazivých keřích s trny, je starověký filozof a válečník Plinius starší z ostrova Kréta. Dal maliníku také jméno „keř z hory Ida“. Tento druh byl od té doby v evropských zemích pěstován a vyšlechtěn pro větší a chutnější plody. V dnešní době existují stovky různých odrůd keřů maliníků včetně těch s bílými, žlutými nebo černými plody.

Doporučený článek:  Peeling pokožku dokonale vyhladí a zpevní. Díky pravidelné masáži bude sametově hebká
Zdroj obrázku: Freepik

Blahodárné účinky nejen na malého Dia

Podle legendy se krásná nymfa Ida snažila bílými bobulemi uklidnit plačícího malého Dia. Když je však trhala, píchla se o trn a zbarvila je do rubínové barvy krve. Maliny pomáhají zklidňovat nejen děti, ale také dospělé při dlouhodobé stresové zátěži. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, jsou lékem při horečnatých onemocněních i zánětech a infekcích. Jsou silným antioxidantem a obsahují řadu vitamínů a minerálů. Jejich konzumace se doporučuje při hubnutí, ale také pro posílení sexuálního apetitu.

Doporučený článek:  Obávané rakovině chodíme nevědomky naproti. Jídelníček je napěchovaný vším, co ji přitahuje

Olej ze semen malin pro krásu

Maliny se sklízejí od června do září. Kromě sladkých bobulí najdou využití i semena, ze kterých se za studena lisuje zázračný olej, který se skládá z kyseliny linolové, která napomáhá obnově buněk a zabraňuje vysušování. Obsahuje také vitamín E, kyselinu gallovou a karotenoidy, které omlazují buňky a navracejí jim svěžest. Stačí potřít olejem očištěnou pokožku večer před spaním. Hladké pleti bez černých teček se docílí také rozdrcením hrsti malin a smícháním se třemi lžícemi sušeného mléka a kapkou růžové vody. Masku rozetřete na obličej, vyčistěte krouživými pohyby a poté opláchněte vlažnou vodou. Pleť bude vyčištěná a zářivě jasná.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-raspberries