Zdraví

Při sběru hub je důležité rozpoznat jedovaté druhy

Podzim je hlavně v České republice čas, kdy se mnoho z nás vydá do lesa nejen na pěknou procházku, ale hlavně na sběr hub. Sbírání hub je u nás velmi oblíbenou činností a žádná jiná země se nám snad nevyrovná. Sbírat byste měli jen takové houby, které bezpečně poznáte, aby vás jejich konzumace nepřivedla do problémů.

Požití jedovaté houby vás může stát život

I když se o tom neustále mluví, mnoho lidí každý rok jde do lesa, kde sebere houby, které nezná, a následně skončí v nemocnici s otravou. Někteří jsou v tak špatném stavu, že na otravu zemřou. Přitom stačí opravdu málo. Jestli houby ještě tolik neznáte, jděte do lesa s někým, kdo se v houbách vyzná a naučí vás, které sbírat a podle čeho ty jedlé poznáte.

Doporučený článek:  Rozhýbejte líný metabolismus přirozeně. Stačí několik změn a kila půjdou sama dolů

Následky toho, že sníte jedovatou houbou, mohou být fatální. Jak tedy reagovat, pokud se houbami skutečně otrávíte? Otravu houbami poznáte podle bolestí břicha, průjmu nebo zvracení. V tom případě byste měli okamžitě zavolat lékaře. Nejlépe za ním dojet a ukázat mu také vzorek houby, kterou jste snědli. V lese totiž najdete několik stovek, možná tisíc druhů hub, jedovaté nebo jinak toxické mohou být v počtu několika desítek.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejnebezpečnější je muchomůrka, proto vždy používejte atlas hub nebo se někoho zeptejte

Jestli si nejste jistí, na jakou houbu jste narazili, nestyďte se zeptat ostatních nebo se podívat do atlasu hub. S každou procházkou tak budete chytřejší a jistější v tom, co sbíráte. Nejčastější chybou při sběru hub je to, že se sbírají mladé vzorky, které ještě nejsou vyvinuté a neodpovídají tak profilu dospělé houby. Houbaře to může zmást a může sebrat něco, co může podráždit žaludek.

Doporučený článek:  Nejhorší věc, kterou lze před spaním udělat: i přes hrozivé následky s ní přestane málokdo

Mezi hodně nebezpečné houby patří muchomůrka, a to všechny její druhy. Některé houby jsou už na pohled nevzhledné a jejich konzumace by vás ani nenapadla. Pokud sníte jedovatou houbu, musíte okamžitě jednat. Po takovém jídle vás může bolet hlava, břicho, silné toxiny v houbách mohou dokonce poškodit vnitřní orgány. Často se mohou objevit například halucinace.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/fungi-poisoning, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537111/, https://www.msdmanuals.com/home/injuries-and-poisoning/poisoning/mushroom-toadstool-poisoning, https://www.britannica.com/science/mushroom, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431052/