Zdraví

Několik pravidel při pití alkoholu sníží negativní dopad na organismus

Zimní období, korunované vánočními večírky, svátky a Silvestrem, je pro játra velmi náročné. Nestačí nezdravý jídelníček, přidává se též pití alkoholických nápojů pro zahřátí nebo pro zábavu. Zatímco během setkávání s přáteli teče alkohol plnými proudy, trpí játra, orgán, který patří mezi nejdůležitější v těle a je zodpovědný za látkovou výměnu. Jak se o játra starat a napomoci jim k regeneraci?

Hlavní orgán detoxikace

Játra jsou největší endokrinní žlázou v těle a patří mezi zásadní orgány v lidském tele, které napomáhají jeho chodu, protože mají více funkcí. Zejména jsou zodpovědná za látkovou přeměnu, filtrují krev a napomáhají metabolizovat bílkoviny, produkují hormony a napomáhají zpracovávat glykogen a přijímané vitamíny z potravy. Pravidelným pitím alkoholu dochází k jejich silnému poškozování, které může vést k rozvoji alkoholického onemocnění jater, alkoholické steatózy, cirhózy nebo rakoviny.

Doporučený článek:  Nejen plíce trpí. Kouření způsobuje duševní poruchy, končit může až schizofrenií
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pít zodpovědně?

Nejzdravější je zřeknout se alkoholu zcela, protože každá sklenka má neblahý vliv na zdravotní stav. Pravidlo nepít vůbec jistě příliš nadšených zastánců mít nebude, proto je vhodné dodržovat při konzumování alkoholických nápojů určitá pravidla. Zásadní je nepít alkohol na lačno. Alkohol způsobuje v prázdném žaludku podráždění sliznice, nadto dochází k enormnímu pocitu hladu. Naopak plný žaludek snižuje rychlost vstřebávání etanolu do krve a játra nejsou tolik zatížená. Zkonzumované jídlo musí mít dostatek živin, zejména tuků, oproti tomu sladkosti vedou k zesílení účinků alkoholu.

Doporučený článek:  Černý česnek se liší barvou, chutí i konzistencí

Hydratace především!

A jak se chovat při konzumaci alkoholu? vzhledem k tomu, že alkoholické nápoje dehydratují, je třeba pravidelně doplňovat tekutiny pomocí nealkoholických nápojů, především vody. Doporučuje se vypít každou hodinu sklenici o objemu 330 mililitrů vody nebo více. Po večírku je nutné doplnit živiny, minerály a vlákninu pomocí libového masa a zeleniny připravovaných na rostlinných tucích. Vždy je nutné se vyvarovat kombinace alkoholu a předepsaných léků, pro zlepšení stavu jater se doporučuje pravidelně užívat ostropestřec, který má silné antioxidační účinky. Mezi další zázraky, které pomohou zlepšit stav jater, patří kurkuma, artyčok nebo tuřín.

Zdroj: https://www.samitivejhospitals.com/article/detail/liver-disease